Dzień Edukacji Narodowej na Blichu

16.10.2024 19:08

„Jak w bajce, w której każde słowo otwiera nowe drzwi, tak i w szkole każde pytanie prowadzi do świata pełnego nieodkrytych skarbów” – te słowa stały się mottem akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej, która odbyła się w szkole na Blichu w piątek, 11 października 2024 r.

Uroczystość rozpoczęło wprowadzenie sztandaru szkoły i wspólne odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie dyrektor szkoły, Jerzy Zabost powitał uczestników uroczystości: emerytowanych i czynnych nauczycieli, pracowników obsługi i administracji, uczniów oraz wszystkich gości.

Tradycyjnie podczas akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej podsumowany został organizowany od 21 lat Konkurs Wiedzy o Szkole na Blichu, w którym rywalizują wszystkie klasy pierwsze. Laureaci trzech pierwszych miejsc otrzymali nagrody oraz gratulacje od dyrektora szkoły, Jerzego Zabosta.

Informację o przebiegu konkursu wraz z nazwiskami laureatów przedstawił Antoni Dobrogowski, uczeń klasy II Technikum kształcącego w zawodzie technik logistyk oraz technik agrobiznesu.

Przypomnijmy, że w tegorocznej edycji Konkursu Wiedzy o Szkole na Blichu zwyciężyła kl. I Technikum kształcącego w zawodzie technik technologii żywności, którą reprezentowali: Małgorzata Jaros, Łucja Fiutkowska i Damiana Kuźmiński. Drugie miejsce zajęła drużyna z kl. I Branżowej szkoły I stopnia – kształcącej w zawodzie mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych w składzie: Wojciech Zielent, Błażej Stępniak i Kacper Buczyński. Natomiast na trzecim miejscu uplasowała się reprezentacja kl. I Technikum kształcącego na kierunku technik informatyk w składzie: Konrad Wróbel, Robert Arciszewski i Krzysztof Kuźmitowicz.

Dodajmy, że zgodnie z tradycją konkursu Wiedzy o Blichu kolejną edycję organizują zwycięscy, a zatem klasa 1 technikum technologii żywności wraz z wychowawcą, panią Wiolettą Tomaszkiewicz.

Następnie odbyło się ślubowanie klas pierwszych, uroczyste wręczenie tarcz szkolnych uczniom klas rozpoczynających naukę w ZSP nr 2 CKZ im. Tadeusza Kościuszki w Łowiczu oraz poprowadzone przez wicedyrektora Piotra Słomę przekazanie sztandaru uczniom klas trzecich przez starszych kolegów.

W części oficjalnej dyrektor Jerzy Zabost wręczył Listy Gratulacyjne następującym osobom: Iwonie Bogusiewicz – Kuś z okazji otrzymania nagrody Łódzkiego Kuratora Oświaty, wicedyrektor Jolancie Dębskiej z okazji otrzymania nagrody Starosty Łowickiego, Grzegorzowi Chojnackiemu z okazji otrzymania Medalu Komisji Edukacji Narodowej oraz Kamilowi Szkupowi z okazji otrzymania Brązowego Medalu za Długoletnią Służbę. Potem przyszedł czas na uroczyste wręczenie nagród Dyrektora Szkoły nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi.

Z kolei głos zabrała Maria Elżbieta Tataj, reprezentująca Kuratorium Oświaty w Łodzi, a jeszcze w ubiegłym roku wicedyrektor szkoły na Blichu. Złożyła na ręce kadry szkoły gratulacje i podziękowania za pracę, natomiast uczniom życzyła, by jak najlepiej wykorzystali czas spędzany w szkole, gdzie oprócz nauki jest czas na odkrywanie talentów oraz rozwijanie pasji.

Następnie głos zabrał przewodniczący Samorządu Uczniowskiego, Franciszek Siekiera, który w imieniu uczniów życzył nauczycielom i pracownikom obsługi oraz administracji satysfakcji i radości z wykonywanej pracy. Podziękował też za wysiłek wkładany w to, by uczniowie każdego dnia mogli stawać się lepszymi wersjami samych siebie. Członkowie SU wręczyli kwiaty dyrekcji szkoły, a uczniowie klasy II TLA wszystkim czynnym i emerytowanym pracownikom placówki oraz gościom.

Po części oficjalnej zgromadzeni na uroczystości obejrzeli montaż słowno-muzyczny, który poprowadzili: Kamila Michalak i Franciszek Siekiera, uczniowie klasy III Technikum kształcącego w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa. Na scenie swoje talenty wokalne zaprezentowali: Oliwia Wieteska z kl. V, Filip Jabłoński z kl. IV oraz Maria Kryszkiewicz i Karolina Majcher z kl. III Technikum kształcącego w zawodzie technik logistyk. Natomiast tancerka Wiktoria Skóra z klasy II Technikum kształcącego w zawodzie technik technologii żywności wykonała interesującą autorską choreografię do piosenki Sanah. Zgromadzonej publiczności bardzo podobały się występy artystyczne w wykonaniu naszych uczniów, o czym świadczyły gromkie brawa. Dyrektor szkoły, Jerzy Zabost wyraził uznanie dla talentu uczniów, którzy wraz z opiekunami przygotowali wspaniały spektakl.

Za dekorację oraz przygotowanie spektaklu słowno-muzycznego podczas akademii odpowiedzialni byli uczniowie klasy III TMR z wychowawcą Katarzyną Charążką. Natomiast za organizację części oficjalnej odpowiadał Samorząd Uczniowski z opiekunem oraz kl. II TLA z wychowawcą Iwoną Bielecką. Profesjonalną oprawę muzyczną i oświetlenie sali zapewnili Kamil Trzos (DJ TRZOSU) i Krzysztof Łukasik. Zdjęcia z wydarzenia wykonał Sebastian Czubak z kl. IV TL.

Iwona Bielecka