Robotomaniacy z Blichu spotkali się z załogą międzynarodowej misji kosmicznej AXIOM-4.

6.02.2025 14:33

Dwóch reprezentantów Szkolnego Koła Robotyki ROBOTOMANIACY Z BLICHU działającego w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 2 CKZ im. Tadeusza Kościuszki w Łowiczu – Kacper Lelonkiewicz oraz Szymon Scęcelek wraz z opiekunem Koła - Krzysztofem Błaszczykiem – Ambasadorem Edukacji Kosmicznej w Polsce uczestniczyli 5 lutego 2025 roku w spotkaniu edukacyjnym z astronautami: Peggy Whitson (USA), Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim (Polska) oraz Tiborem Kapu (Węgry).

Spotkanie było możliwe m.in. dzięki dużemu zaangażowaniu wszystkich członków Koła w projekty Europejskiej Agencji Kosmicznej – Moon Camp oraz Astro PI*.
Podczas spotkania z załogą astronautów, którzy już wiosną tego roku polecą na Międzynarodową Stację Kosmiczną, jeden z członków naszego Koła – Szymon Scęcelek uczestniczył w mini misji w 5-cio osobowej drużynie, której kapitanem był sam Sławosz Uznański-Wiśniewski, a jednym z członków Sergio Palumberi – menadżer Misji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Celem misji było doskonalenie nauki pracy zespołowej, współpracy oraz porozumiewania.
Podczas dalszej części konferencji astronauci opowiadali o swoim szkoleniu i przygotowaniach do lotu. Odpowiadali też na pytania związane z misją oraz zaprezentowali kilka doświadczeń edukacyjnych, które wkrótce będą przeprowadzone na ISS. Podkreślali, jak ważne jest rozbudzenie pasji do kosmosu w tych najmłodszych i młodzieży, którzy stanowią przyszłość całego sektora.
Mamy nadzieję, że nie było to ostatnie spotkanie z załogą AXIOM-4 i będziemy mieli możliwość spotkać się po szczęśliwym zrealizowaniu przez nich misji IGNIS, która jest podstawą polskich ambicji kosmicznych, wyposażonych w rosnący wkład Polski w eksplorację kosmosu.

Więcej zdjęć na stronie internetowej: www.robotomaniacy.pl

------------------------------------------------------------------------------------------------------

* W ramach międzynarodowego wyzwania Moon Camp uczniowie naszej szkoły tworzą makietę Księżyca, gdzie umieszczą zaprojektowany i wykonany własnoręcznie model habitatu kosmicznego dla astronautów. Makieta będzie także wykorzystywana podczas przygotowań do turniejów i zawodów robotycznych, m.in. dla łazików marsjańskich, konkurencji typu Line Follower i innych.

Nieco większego zaangażowania z naszej strony wymaga udział w międzynarodowym wyzwaniu kosmicznym Astro PI – które jest organizowane przez Europejską Agencję Kosmiczną i Fundację Raspberry Pi. Polega ono na zbudowaniu za pomocą drukarek 3D obudów do komputera Raspberry Pi oraz napisanie programów komputerowych wykonujących zadanie naukowe w przestrzeni kosmicznej: zebranie danych w celu możliwie najdokładniejszego obliczenia prędkości, z jaką przemieszcza się Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Aby to osiągnąć, trzeba napisać program w języku Python3, który wykorzystuje czujniki lub kamerę komputerów Astro Pi i zbiera dane na temat orientacji i ruchu ISS.