31 maja 2025 roku obchodziliśmy wyjątkowy jubileusz 100-lecia istnienia szkoły na Blichu. To podniosłe i uroczyste wydarzenie zgromadziło wielu absolwentów, zaproszonych gości, nauczycieli, pracowników obsługi i administracji, uczniów i innych sympatyków szkoły. W przygotowania uroczystości włączyła się także Rada Wychowanków działająca przy Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 2 Centrum Kształcenia Zawodowego im. Tadeusza Kościuszki w Łowiczu.
Historia powstania tej organizacji sięga 1926 roku, kiedy to utworzono Związek Wychowanków Szkoły Rolniczej na Blichu, który później stał się Powiatowym Związkiem Wychowanków Szkół Rolniczych. W styczniu 1954 roku odbył się pierwszy po wojnie zjazd absolwentów, na którym powołano Koło Wychowanków, zwane później Radą Wychowanków. W 1965 roku, w czasie II zjazdu absolwentów, ufundowano nowy sztandar szkoły i upamiętniono pracowników poległych w czasie II wojny światowej. III zjazd absolwentów odbył się w 1975 roku w 50. rocznicę istnienia szkoły. Wtedy też odsłonięto przed budynkiem szkoły pomnik patrona Tadeusza Kościuszki, a także wmurowano w główny gmach szkoły kamienną tablicę „Pamięci poległych na polu chwały profesorów i absolwentów, którzy w latach 1939-1945 ponieśli śmierć za wolność ojczyzny”. Od 1990 roku spotkania absolwentów Blichu odbywały się co 5 lat. Wyjątkiem był trudny czas pandemii, kiedy to w roku 2020 nie udało się zorganizować zjazdu ze względu na obostrzenia sanitarne wprowadzone w kraju.
W 2000 roku, z okazji 75-lecia istnienia szkoły, wychowankowie ufundowali kamienną tablicę „Uczyli nas jak służyć Polsce”, która zawiera wykaz śp. nauczycieli szkół rolniczych w Łowiczu – Blichu.
Rada Wychowanków systematycznie dofinansowuje różnorodne szkolne przedsięwzięcia. Przekazuje środki m.in. na publikacje dotyczące działalności szkoły: „Z historii Szkoły Rolniczej w Łowiczu – Blichu”, „85 lat Blichowskiej Szkoły”, „Blich 2010-2020”, „Blichowiacy tańczą, grają i śpiewają ponad 70 lat” oraz na najnowszą monografię „100 lat Szkół na Blichu 1925-2025”. Od lat zajmuje się organizacją zjazdów absolwentów. Rada Wychowanków włączyła się więc także w przygotowania doniosłego jubileuszu 100-lecia szkoły na Blichu, który był połączony z XI zjazdem absolwentów. W 2025 roku dofinansowała zakup nowego sztandaru szkoły i marmurowej tablicy „Służyli nam swoją wiedzą” upamiętniającej zmarłych nauczycieli i wychowawców internatu.
Członkowie Rady Wychowanków, którzy zostali powołani 13 czerwca 2015 roku:
Stanisław Olęcki - przewodniczący
Anna Górecka - wiceprzewodnicząca
Edward Obsznajczyk - wiceprzewodniczący
Grzegorz Słoma - wiceprzewodniczący
Barbara Cieślak - skarbnik
Grażyna Olszewska - sekretarz
Stanisława Augsburg
Krzysztof Burtka
Danuta Chaber
Marta Jankowska
Wiktor Kowalski
Edward Pilaszek
Stanisław Przybylski
Waldemar Sławiński
Waldemar Świdrowski
Elżbieta Wolska.
Wieloletnim zasłużonym przewodniczącym Rady Wychowanków był Tadeusz Kuśmider, absolwent Państwowego Liceum Rolniczego, doktor nauk rolniczych SGGW w Warszawie, współorganizator II zjazdu absolwentów, inicjator powstania Izby Pamięci w szkole na Blichu, gość honorowy III zjazdu absolwentów. Przewodniczącym, który piastował to stanowisko 10 lat, był Stanisław Olęcki, absolwent Technikum Hodowlanego. Po studiach w SGGW w Warszawie został zatrudniony w szkole na Blichu i do 1980 roku nauczał przedmiotów zawodowych. Po kilkuletniej przerwie ponownie rozpoczął pracę na Blichu w 1989 roku jako kierownik gospodarstwa pomocniczego oraz nauczyciel przedmiotów zawodowych. W latach 1997-2002 był zastępcą dyrektora szkoły. W 1999 roku był także współzałożycielem Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego, którego pracą koordynatorem do 2007 roku. Był współorganizatorem XI zjazdu absolwentów z okazji 100-lecia istnienia szkoły na Blichu.
Ostatnie posiedzenie tej organizacji odbyło się w dniu 12 czerwca 2025 roku. W czasie obrad wyłoniono nowe Prezydium Rady Wychowanków, w skład którego weszli następujący członkowie:
Wojciech Jezierski– przewodniczący
Piotr Bojski- wiceprzewodniczący
Krystyna Ozga- wiceprzewodnicząca
Grzegorz Słoma- wiceprzewodniczący
Alojzy Pilich- skarbnik
Iwona Bogusiewicz- Kuś- sekretarz
Małgorzata Tybuś - członek zarządu.
Z okazji stulecia powstania szkoły posadzono 10 drzew lipowych. Zaproponowano, by każde z nich miało swojego opiekuna. Dotychczas zgłosiło się w tym celu dwoje fundatorów:
- Krystyna Ozga –absolwentka Technikum Rolniczego, czterokrotna posłanka na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, była wicemarszałek województwa łódzkiego, była wicewojewoda łódzki, inicjatorka powołania pierwszego w historii Sejmu RP poselskiego zespołu strażaków, członek zarządu Prezydium Zarządu Głównego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, gość honorowy w czasie obchodów 100-lecia szkoły i XI zjazdu absolwentów,
- Jakub Rokicki – współpracujący ze szkołą na Blichupartner projektów edukacyjnych, m.in. z grupy Erasmus.
Najbliższe spotkanie nowego zarządu mającej 99 lat Rady Wychowanków szkoły zaplanowano na wrzesień 2025 roku.