Cross Compliance na Blichu

8.02.2013 14:28

W dniach 6-7.02.2013. uczniowie klasy drugiej technikum Agrobiznesu i Turystyki Wiejskiej uczestniczyli w szkoleniu zorganizowanym przez Izbę Rolniczą Województwa Łódzkiego. Szkolenie przeprowadził pan Roman Wodzyński-specjalista ds. rolnictwa.

Szkolenie dotyczyło zasad otrzymywania dopłat bezpośrednich w aspekcie spełnienia przez gospodarstwo wzajemnej zgodności (cross compliance) ze szczególnym uwzględnieniem programów zwalczania chorób zakaźnych.

W trakcie dwudniowego szkolenia uczniowie mieli możliwość zapoznać się z wymogami ochrony środowiska naturalnego, kwestiami identyfikacji i rejestracji zwierząt hodowlanych, stosowaniu w gospodarstwie substancji o działaniu hormonalnym, tyreostatycznym czyli substancji leczniczych. Ponadto zapoznali się z zasadami zwalczania chorób zakaźnych zwierząt, zdrowotnością roślin uprawnych, kwestiami dobrostanu zwierząt i sankcjami za nieprzestrzeganie zasad zgodności.

W drugim dniu szkolenia uczniowie wzięli udział w  wycieczce do specjalistycznego gospodarstwa rolnego Pana Sylwestra Imiołka w którym mieli możliwość zapoznania się z nowoczesnym sposobem chowu bydła mlecznego jak i stosowaniem zasad zgodności w praktyce.

Mariusz Szewczyk