Kursy kwalifikacyjnych - ilość chętnych przerosła najśmielsze oczekiwania.

27.02.2013 20:02

W dniu 23 lutego 2013 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego w Łowiczu odbyło się spotkanie organizacyjne uczestników kursów kwalifikacyjnych zawodowych w zawodzie rolnik i kucharz.

Kwalifikacyjny kurs zawodowy to pozaszkolna forma kształcenia ustawicznego, której program nauczania uwzględnia podstawę programową kształcenia w zawodach w zakresie jednej kwalifikacji. Jego ukończenie umożliwia przystąpienie do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie w zakresie tej kwalifikacji.

W spotkaniu wzięło udział ponad 80 osób, co przeszło najśmielsze oczekiwania Dyrekcji Szkoły. Oprócz osób, które złożyły wcześniej wymagane dokumenty na spotkanie przyszły też osoby, które dowiedziały się o kursie w ostatnim momencie. Kursy kwalifikacyjne, jest to nowa forma szkolenia pozaszkolnego umożliwiająca uzyskanie wykształcenia zawodowego.

Po ukończeniu trwającego dwa semestry szkolenia systemem zaocznym i zaliczeniu wszystkich przedmiotów, uczestnicy otrzymują świadectwo uprawniające do przystąpienia, do egzaminów zewnętrznych w celu uzyskania odpowiedniej kwalifikacji w zawodzie rolnik, jest to kwalifikacja R.3, lub w zawodzie kucharz jest to kwalifikacja K.6.

Pomyślne zdanie egzaminów daje wykształcenie zasadnicze. Osoby, które zdały kwalifikację R.3 lub T.6 mogą uczestniczyć w jednosemestralnym szkoleniu, w którym, po zaliczeniu i zdaniu egzaminu R.13 lub T.15 otrzymują tytuł zawodowy na poziomie technika.

Nowością, która została wprowadzona na kursach, jest szkolenie internetowe poprzez platformę internetową.

Jesteśmy jedyną szkołą w okolicy, która wprowadziła tego typu formę prowadzenia zajęć.

W wyniku takiej organizacji, 30 % zajęć prowadzona jest przez Internet, co pozwoliło zmniejszyć ilość zajęć, a tym samym całość materiału może być zrealizowana w ciągu dwóch semestrów.

Semestr I kończy zajęcia w drugiej połowie czerwca, a semestr drugi zakończy się w styczniu 2014 r.

Na semestr I zostało zakwalifikowanych 32 słuchaczy na "kursie rolnik" i ze względów BHP 25 na "kursie kucharz".

Janusz Wróbel