XX Pielgrzymka Maturzystów Diecezji Łowickiej na Jasną Górę

25.03.2013 11:53

Jubileuszowa XX Pielgrzymka Maturzystów Diecezji Łowickiej na Jasną Górę obyła się 23 marca 2013 r.  w zimowej, mroźnej, ale słonecznej scenerii. Wśród blisko 4 tys. uczniów klas maturalnych z 61 szkół ponadgimnazjalnych z terenu Diecezji Łowickiej  znalazło się 70 maturzystów z  ZSP nr 2 RCKUiP im. Tadeusza Kościuszki w Łowiczu wraz ze swoimi nauczycielami i katechetami. Pojechali tam na zaproszenie Biskupa Łowickiego - Andrzeja Franciszka Dziuby.

Wybierając się do Matki Bożej, młodzież miała możliwość skorzystania z sakramentu pokuty, uczestnictwa w Eucharystii, której przewodniczył Biskup Ordynariusz (homilię w trakcie Mszy św. wygłosił Ks. Bp Józef Zawitkowski), przeżycia pobożnie nabożeństwa Drogi Krzyżowej, zasłuchania się w konferencję duchową, którą wygłosił Ojciec Franciszkanin Ignacy Kosmana z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, pobycia w ciszy i w skupieniu w Kaplicy Matki Bożej przed Cudownym Obrazem.

Każdy z przybyłych na Jasną Górę maturzystów, nauczycieli, katechetów, księży i sióstr zakonnych miał wiele spraw i trosk, które powierzył Matce Bożej. Uczniowie mieli doskonałą okazję, aby pomodlić się o pomyślne wyniki egzaminów maturalnych, pozytywne opinie komisji kwalifikacyjnych i podejmowanie trafnych decyzji dotyczących przyszłości. Na koniec pielgrzymki nastąpił Akt Zawierzenia maturzystów Czarnej Madonnie.

Hasłem tegorocznego pielgrzymowania było: „Być solą ziemi”. To słowa stanowiące hasło bieżącego roku duszpasterskiego w Polsce. Zadanie bycia solą ziemi doskonale komponuje się z trwającym w Kościele Rokiem Wiary.

Tegoroczną pielgrzymkę maturzystów z Blichu przygotowali: p. Piotr Sumiński, ks. Sylwester Łajszczak oraz p. Emilia Adamowicz. Organizatorami XX Pielgrzymki Maturzystów Diecezji Łowickiej na Jasną Górę byli księża pracujący w Wydziale Duszpastersko – Katechetycznym Kurii Diecezjalnej Łowickiej: ks. Wiesław Wronka, ks. Wojciech Osial, ks. Sławomir Sobierajski, Ks. Tomasz Jackowski.

Piotr Sumiński