Jak zreformować gospodarstwo mojego ojca?

15.04.2013 19:07

Polska Fundacja im. Roberta Schumana wspólnie ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, przy wsparciu Fundacji Konrada Adenauera od wielu lat organizują Konkurs Jak zreformować gospodarstwo mojego ojca?. Adresatami projektu jest młodzież klas maturalnych i przedmaturalnych szkół ponadgimnazjalnych zajmujących się kształceniem w sferze agrobiznesu w krajach Unii Europejskiej. Konkurs ma więc rangę międzynarodową! Nagrodami dla laureatów są indeksy 9-ciu wyższych szkół rolniczych, m. in. Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Laureat Konkursu ma prawo do studiowania na dowolnie wybranej uczelni rolniczej, na wybranym przez siebie kierunku studiów.

Tegoroczna już XVI edycja konkursu Jak zreformować gospodarstwo mojego ojca? została zainaugurowana15 listopada 2012r. w Auli Kryształowej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, podczas konferencji Młodzież - Rolnictwo - Unia Europejska pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Konferencja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony uczniów szkół rolniczych. Ponad 200 gości z całej Polski przywitali naukowcy z SGGW, Rafał Dymek - Dyrektor Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana oraz Hanna Dmochowska z Fundacji Konrada Adenauera. Podczas konferencji zostały przedstawione dwie prelekcje o bardzo aktualnym zakresie: „Program rolnośrodowiskowy w Polsce po 2013r. – stan przygotowań” oraz „Racjonalne gospodarowanie na użytkach zielonych zgodnie z wymogami Wspólnej Polityki Rolnej”.

O swoich doświadczeniach na temat pisania pracy oraz tym jak przygotować pracę konkursową, aby wygrać indeks wybranej uczelni, opowiadał Łukasz Stańczyk – laureat zeszłorocznej XV edycji Konkursu, który jest absolwentem Technikum Mechanizacji Rolnictwa ZSP nr 2 RCKUiP w Łowiczu i dzięki udziałowi w Konkursie od października 2012r. studiuje na I roku Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska SGGW w Warszawie. Po swoim wystąpieniu odpowiadał na szereg pytań kierowanych przez przybyłych na konferencję. Byli wśród nich także uczniowie z tegorocznej klasy czwartej i trzeciej Technikum Mechanizacji Rolnictwa szkoły blichowskiej.

Zgodnie z regulaminem Konkursu zadaniem uczestników jest opracowanie szczegółowego projektu reformy dowolnego, rzeczywiście istniejącego gospodarstwa rolnego. Prace powinny zawierać szczegółową analizę obecnego stanu gospodarstwa, projekt zmian i analizę ekonomiczną pomysłu. Szesnaście najlepszych projektów nadesłanych przez uczniów z całej Polski zostało zakwalifikowanych do drugiego etapu – ścisłego finału. Do finału zakwalifikował się w tym roku uczeń klasy IV Technikum Mechanizacji Rolnictwa na Blichu Łukasz Markowicz, który napisał pracę na bardzo aktualny temat „Produkcja lokalnej żywności w systemie QMT jako nowy trend na rynku mięsa wołowego”. 11 kwietnia bieżącego roku finaliści spotkali się na SGGW w Warszawie z konkursową Komisją egzaminacyjną składającą się z naukowców wyższych uczelni i podczas  trwającej 20 minut  prezentacji bronili własnej koncepcji zmodernizowania gospodarstwa rodzinnego Było to zadanie niełatwe, pytania były trudne i szczegółowe, wymagające od uczniów orientacji w problematyce rolniczej nie tylko w Polsce ale i w innych krajach świata!

Jestem zadowolony z dostania się do finału konkursu i tym bardziej z zajęcia 7 miejsca. Myślę że jest to dobry wynik patrząc na skalę konkursu. Nagrodę którą która odbiorę w maju a jest nią indeks na uczelnie z chęcią wykorzystam. Mam zamiar studiować w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Nie wiem jeszcze dokładnie na jakim wydziale i kierunku ale mam jeszcze trochę czasu na zastanowienie. Gorąco polecam wszystkim uczniom przystąpienie do konkursu, a na pewno nikt z nich nie będzie żałował tego wyboru – powiedział Łukasz.

Zdając sobie sprawę, że kluczowe jest wykształcenie u młodych mieszkańców naszych wsi umiejętności strategicznego i planowego spoglądania na rozwój ich gospodarstw, nauczyciele i uczniowie ZSP nr 2 RCKUiP w Łowiczu z sukcesami od 10 lat biorą udział w Konkursie Jak zreformować gospodarstwo mojego ojca? Powodzenie polskiego rolnictwa na konkurencyjnym i trudnym unijnym rynku jest w dużym stopniu zależne od dobrej edukacji.

Elżbieta Wojtyna