Poznawanie sztuki przez obcowanie z nią- inna niż zwykle lekcja dla uczniów uczących się w szkole na Blichu…

18.04.2013 9:00

Dnia 16 kwietnia 2013r. młodzież z klasy III LOG uczestniczyła w interesującej wycieczce. Pierwszym punktem programu była lekcja w Muzeum Narodowym w Warszawie na temat: Młoda Polska. Artystyczna różnorodność.

Były to zajęcia mające na celu utrwalenie przez uczniów wiadomości związanych z literaturą i sztuką Młodej Polski. Młodzież wraz z prowadzącą zajęcia , wykorzystując do interpretacji teksty literackie, analizowała dzieła najważniejszych twórców tego czasu: Stanisława Wyspiańskiego, Józefa Mehoffera, Jacka Malczewskiego, Józefa Chełmońskiego, Ferdynanda Ruszyca. Kolejnym punktem tej ciekawej wycieczki do stolicy była wizyta na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, o której zasadach funkcjonowania opowiedział Pan Waldemar Osica. Następnie wszyscy uczniowie w towarzystwie organizatorów wyjazdu: Pani Magdaleny Piechowskiej- Malińskiej i Panów: Grzegorza Słomy i Waldemara Osicy udali się do Pałacu Kultury i Nauki na wystawę Nasza Planeta- zobacz, co możemy stracić oraz Taras Widokowy, z którego podziwiali przepiękną  panoramę Warszawy. Ostatnim punktem programu wycieczki była wizyta w Teatrze Studio Buffo. Młodzież obejrzała musical Metro. Oryginalna muzyka Janusza Stokłosy, reżyseria i choreografia Janusza Józefowicza, świetna gra aktorów, sprawiły, że widzowie z zapartym tchem oglądali tę wyjątkową sztukę. Mieli okazję podziwiać wyjątkową grę aktorów: Artura Chamskiego, Moniki Ambroziak, Dariusza Kordka, Jerzego Grzechnika, Mariusza Czajki i wielu innych . Tematem musicalu jest spotkanie grupy młodych ludzi na podziemnych peronach metra, którzy opowiadają o swoich marzeniach artystycznych i postanawiają stworzyć spektakl, który budzi sensację, a artyści otrzymują propozycję pracy w komercyjnym teatrze. To opowieść o marzeniach i rozczarowaniach, o pasji i zdradzie, o młodzieńczych ideałach i władzy pieniądza, a przede wszystkim to historia romantycznej miłości. Mimo upływu czasu, przesłanie płynące z treści sztuki jest wciąż aktualne. Młodzieży bardzo podobała się ta forma lekcji, już planują kolejne spotkania z Kulturą i Sztuką.

Grzegorz Słoma