Wielki Sukces! 6 uczniów z Blichu zakwalifikowało się do finału OWiUR!

24.04.2013 9:00

W dniu 19 kwietnia 2013 r. w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie odbyły się Eliminacje Okręgowe Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. Organizatorem Olimpiady jest Akademia Podlaska w Siedlcach działająca w porozumieniu z Ministerstwem Edukacji Narodowej i Sportu, Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwem Środowiska.

Olimpiada jest współzawodnictwem z zakresu szeroko pojętej wiedzy rolniczej - teoretycznej i praktycznej. Jej ideą jest ukazanie młodzieży szkół średnich zadań stojących przed tym jednym z najważniejszych działów gospodarki narodowej, rozszerzenie jej zainteresowań różnorodnymi formami postępu w rolnictwie (biologicznego, technicznego, organizacyjnego, ekonomicznego i społecznego) oraz wzmocnienie więzi emocjonalnych z produkcją rolniczą, miejscem przyszłej pracy młodego rolnika, co ma wyjątkowe znaczenie we właściwym wykonywaniu zawodu. Olimpiada prowadzona jest równocześnie w 9 blokach tematycznych, takich jak: produkcja roślinna, produkcja zwierzęca, mechanizacja rolnictwa, ogrodnictwo (warzywnictwo, sadownictwo, kwiaciarstwo), ochrona i inżynieria środowiska, żywienie człowieka i gospodarstwo domowe, agrobiznes, leśnictwo, architektura krajobrazu. Olimpiada jest trzystopniowa i obejmuje: I stopień - zawody szkolne,

II stopień - zawody okręgowe (międzywojewódzkie),

III stopień - zawody centralne. Na wszystkich stopniach przewiduje się: eliminacje pisemne, eliminacje praktyczne. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 RCKUiP  w Łowiczu reprezentowali następujący uczniowie w 6 blokach tematycznych: Łukasz Zabost, Martyna Jaros, Katarzyna Rolewska, Katarzyna Wodzyńska, Bartłomiej Szufliński., Nowakowski Maciej, Gabarkiewicz Dawid, Wilk Kacper Martyna Gajda, Wiśniewska Weronika i Justyna Malejka. Uczniowie pisali test złożony z 60 zadań, natomiast w części praktycznej wykonywali trzy zadania obejmujące wiedzę i umiejętności z zakresu bloku tematycznego.

W ostatecznej kwalifikacji do finału okręgowego zostali zakwalifikowani nasi najlepsi uczniowie zajmując następujące miejsca w swoim bloku:

• Produkcja roślinna – Łukasz Zabost -1 miejsce, Jaros Martyna-5 miejsce (nauczyciel przygotowujący: Dariusz Surma);
  • Produkcja zwierzęca-Katarzyna Rolewska-2 miejsce, Bartłomiej Szufliński- 8  miejsce (nauczyciel przygotowujący: Małgorzata Kosiorek;)
  • Agrobiznes-Katarzyna Wodzyńska-3 miejsce, Weronika Wiśniewska-10 miejsce (nauczyciel przygotowujący: Jerzy Zabost);
  • Ogrodnictwo-Martyna Gajda-3 miejsce (nauczyciel przygotowujący: Anna Kowalska);
  • Mechanizacja rolnictwa-Maciej Nowakowski-1 miejsce, Kacper Wilk-2 miejsce, Dawid Gabarkiewicz- 8 miejsce (nauczyciel przygotowujący: Mariusz Szewczyk);
  • Żywienie człowieka-Justyna Malejka-5 miejsce (nauczyciele przygotowujący: Agnieszka Golan i Iwona Bogusiewicz - Kuś)

Uczniowie z miejsc 1-3 zostali zakwalifikowani do udziału w olimpiadzie na szczeblu centralnym, która odbędzie się 7-8 czerwca w SGGW w Warszawie.

Jerzy Zabost