Wizyta studyjna nauczycieli w DEULA - Nienburg.

9.05.2013 16:20

logo

W dniach 28.04.2013 - 03.05.2013 grupa nauczycieli z ZSP nr 2 RCKUiP w Łowiczu uczestniczyła w ramach projektu „PWP Wykorzystanie europejskich doświadczeń z dziedziny rolnictwa i gastronomii, szansą na zdobycie i rozwój kompetencji zawodowych uczniów ZSP Nr 2 RCKUiP w Łowiczu” w wizycie studyjnej w Niemczech w ośrodku szkoleniowym DEULA Nienburg.

Podczas pobytu w Nienburgu nauczyciele mieli możliwość zapoznania się ze strukturą i działalnością ośrodka, mogli obejrzeć dokładnie zaplecze i bazę dydaktyczną a także wysłuchać prezentacji na temat rolnictwa w Niemczech ze szczególnym naciskiem na produkcję bioenergii. Bogate wyposażenie ośrodka DEULA w sprzęt i maszyny rolnicze wywarło na wizytujących ogromne wrażenie. W kolejnych dniach nauczyciele odwiedzili ośrodek w Rodewald prezentujący wykorzystanie odnawialnych energii w praktyce rolniczej, gdzie zapoznali się m.in. z metodami ogrzewania zbożem, fotowoltaiką, czy energią wiatrową. Następnie zwiedzili centrum klimatyczne Wertle, które skupia wszystkie firmy zajmujące się produkcją energii odnawialnej, a także przedsiębiorstwo rolne Kriesmann z własną biogazownią. Kolejnym punktem programu był wyjazd do wsi bioenergetycznej w Lathen. W czasie pobytu w Niemczech uczestnicy polskiej delegacji zwiedzili Poczdam z przepięknym pałacem Sanssoucie, Stare i Nowe Miasto w Hamburgu  oraz przepiękne zabytki Berlina, m.in. Bramę Brandenburską, wieżę telewizyjną, Kościół Pamięci, Reichstag.

Magdalena Rosłonek