Konspekt lekcji wychowawczej
Klasa III Technikum Mechanizacji Rolnictwa A
Nauczyciel prowadzący: Paulina Dróżdż
Temat: Trening pamięci i jego znaczenie
Cele:
- Poznanie pojęcia i istoty techniki mnemonicznej
 - Ćwiczenie koncentracji
 - Doskonalenie pamięci
 - Uświadomienie znaczenia ćwiczenia pamięci
 
Formy pracy:
Praca w grupach, praca indywidualna, wykład
Przebieg zajęć:
- Część organizacyjna
 - Część wprowadzająca
- Nauczyciel przedstawia temat lekcji i określa jej cel
 - Uczniowie zostają podzieleni na 3 grupy, każda z nich odpowiada na 3 pytania: Co to jest pamięć? Jakie zalety ma „dobra pamięć”? Jakie znacie sposoby zapamiętywania różnych informacji?
 - Grupy prezentują swoje odpowiedzi.
 
 - Część realizacyjna
- Uczniowie wykonują testu pamięci. Nauczyciel pokazuje uczniom prezentację 20 slajdów przedstawiających różne przedmioty i prosi ich o zapamiętanie jak największej ilości przedmiotów w kolejności, w jakiej ukazywały się na prezentacji.
 - Uczniowie zapamiętują słowa, a następnie zapisują je na kartkach.
 - Uczniowie sprawdzają wyniki testu i określają stopień zadowolenia z wyników.
 - Nauczyciel wprowadza i objaśnia pojęcie technik mnemonicznych oraz prezentuje metodę łańcuszka skojarzeń, która umożliwia łatwiejsze zapamiętywanie wyrazów lub obrazów.
 - Nauczyciel zapisuje na tablicy 10 słów i prosi uczniów o stworzenie własnego łańcuszka skojarzeń i zapamiętanie podanych wyrazów
 - Uczniowie tworzą reguły trwałego zapamiętywania wyrazów
 
 - Faza podsumowująca
- Nauczyciel prosi uczniów o określenie jakie znaczenie ma ćwiczenie pamięci w procesie uczenia się
 
 
Bibliografia:
http://www.irk.com.pl/index.php?event=article&parent_id=93&menu_id=1


