„Blichowiacy”  nagrodzeni! - Trzecie miejsce na IX Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym Polonez – Słonim 2013r.

3.06.2013 8:59

W dniach od 24 do 30 maja 2013 r. ZPiT „Blichowiacy” był na Białorusi. Podczas kilkudniowego pobytu za wschodnią granicą, „Blichowiacy” uczestniczyli przede wszystkim w IX Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym „Polonez – 2013” w Słonimiu oraz w koncertach w Grodnie. W wyjeździe wzięło udział łącznie 28 osób, w tym Mirosław Kret – dyrektor ZSP nr 2 RCKUiP w Łowiczu, choreograf Katarzyna Korzeniowska - Killo oraz kierownik muzyczny Daniel Bogusz.

Głównym celem Festiwalu było propagowanie, kultywowanie i rozwój różnych form scenicznych, nawiązanie do krzewienia polskiej kultury na Białorusi oraz wpływu  na wzajemne kontakty i wymianę młodzieży polskiej i białoruskiej. W IX  Międzynarodowym  Festiwalu   Folklorystycznym w Słonimiu wzięło udział ponad 750 wykonawców z różnych krajów.

Nie zabrakło też  przedstawicieli z Polski, gdzie bardzo dobrze zaprezentował  się nasz  regionalny ZPiT „BLICHOWIACY” z Łowicza. Po bardzo dobrych występach pan Mirosław Kret, który jest jednocześnie  kierownikiem Zespołu, udzielił wielu wywiadów dla   regionalnych i białoruskich  mediów;  prasy, radia i TV. Spośród  Blichowiaków  podobnych wywiadów udzielili  nasi uczniowie, między innymi: Michalina Kosiorek i  Jarosław Blus, którzy  w swoich wypowiedziach skoncentrowali się  na tradycji regionu łowickiego. Promowali go na Białorusi. Blichowiacy w   konkursie   zajęli bardzo wysokie - III miejsce . Po odczytaniu wyników w śród  naszych  członków ZPiT zapanowała  radość, której nie było końca. Dobry nastrój  przełożył się też na następne koncerty  zaplanowane już w Grodnie i w okolicach, gdzie naszych Blichowiaków  przyjęto  bardzo dobrze.  (  Np.   po koncercie w Adelsku   bisowali kilkakrotnie,  a  publiczność  nie pozwalała zajść ze sceny wykonawcom). Blichowiacy nie ograniczyli się tylko do koncertów  w czasie pobytu w Grodnie, uczestniczyli także w warsztatach  tanecznych  (  z baletu,  tańców narodowych oraz z tańców nowoczesnych w zaprzyjaźnionym  College ) przez co mogli zobaczyć i porównać metody pracy  nauczycieli zza wschodniej granicy. Zwiedzili  także wiele atrakcyjnych miejsc na Białorusi.   ( Stare Miasto, Nowy Zamek , Stary Zamek w Grodnie,  dom Elizy Orzeszkowej, podziwiali  widok rzeki Niemen, historyczną  cerkiew, Polski kościół oraz szereg innych  ciekawych miejsc). Na koniec pobytu zaplanowano wyjście  do kompleksu miejskiej pływalni  w Grodnie oraz  wieczorną dyskotekę. „Blichowiacy” w czasie trasy  koncertowej   promowali   lokalną kulturę i nasz  region łowicki . W tym celu rozdali   także wiele materiałów  reklamowych, które otrzymali od Urzędu Miasta w  Łowiczu oraz z Powiatu  Łowickiego-  Wydziału Promocji. Najbliższe  plany  to wyjazdy  do Francji  oraz na Łotwę.

Piotr Sumiński, Daniel Bogusz