Wizyta studyjna nauczycieli przedmiotów gastronomicznych i żywieniowych w DEULA - Nienburg

27.08.2013 17:31

logo

W dniach 18 – 23 08. 2013 roku miał miejsce wyjazd 9 osobowej grupy nauczycieli uczących przedmiotów zawodowych związanych z produkcją żywności do Niemieckiego Ośrodka Szkoleniowego  DEULA w Nienburgu (Dolna Saksonia).

Ośrodek Szkoleniowy  Deula  jest doskonale wyposażony. W budynkach, rozlokowanych na powierzchni 6 ha, znajduje się: 6 sal wykładowych, 11 sal lekcyjnych, 29 hal warsztatowych, hoteli stołówka dla wszystkich uczących się w ośrodku. Młodzież i dorośli podnoszą kwalifikacje ucząc się na  sprzęcie, który w części jest własnością szkoły, ale i też użyczany jest szkole przez  producentów.
Na terenie ośrodka znajduje się tzw. Pawilon Liściasty, stanowiący Centrum Konferencyjne odnośnie energii ze źródeł odnawialnych. Pawilon ogrzewany jest częściowo za pomocą energii geotermalnej pozyskiwanej z ziemi pod budynkiem, z głębokości 90 metrów.

Podczas 5 - dniowego pobytu w Niemczech pracownicy  z DEULI pokazali nam okoliczne gospodarstwa specjalizujące się w produkcji, przetwarzaniu żywności oraz produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł. Na początku zawieziono nas do gospodarstwa Milchhof Grimmelmann, gdzie właściciel pokazał nam swoje stado krów mlecznych oraz małą przetwórnię zajmującą się rozlewem mleka do wielorazowych opakowań z tworzywa sztucznego, produkcją jogurtów, twarogu oraz serwatki smakowej. Gospodarz posiadał również swój sklep, gdzie mieliśmy okazję być poczęstowani jego wyrobami. Następnie zwiedzaliśmy bardzo dużą, bo 1000 ha plantację borówki należącą do firmy Thiermann. Firma ta zatrudnia 1200 pracowników sezonowych na swoich uprawach borówki, truskawek, szparagów oraz ziemniaków. Zakład pakuje surowce, a pod koniec sezonu przetwarza je na wyroby takie jak: marmolady, mrożonki, soki, wina. Oprócz tego obejrzeliśmy zaplecze gastronomiczne restauracji obsługującej pracowników oraz gości i okolicznych mieszkańców, którzy za 15 euro mogą zjeść do woli i posmakować niemieckich specjałów, począwszy od zupy szparagowej, skończywszy na deserach z borówki i truskawki. Następnie  odwiedziliśmy młode małżeństwo rolników zajmujące się produkcją i przerobem mięsa wołowego. Wyroby można było zakupić w sklepiku, świetnie zaopatrzonym w niemieckie specjały, który został urządzony z wielkim smakiem.  Gospodarstwo posiada własną biogazownię i na wszystkich nasłonecznionych dachach panele fotowoltaniczne, jak zresztą większa część właścicieli domów jednorodzinnych w Niemczech. Właściciele tych gospodarstw zarabiają na sprzedaży wytworzonego prądu do elektrowni. Program przewidywał również wycieczki krajoznawcze do Bremy i Hamburga oraz Nienburga, w którym mieszkaliśmy. Dzięki temu poznaliśmy charakterystyczne zabytki tych miast, typową niemiecką zabudowę oraz potrawy regionalne Dolnej Saksonii.

Podczas pobytu zbieraliśmy ulotki, katalogi, broszury i inne materiały, które pomogą nam w opracowaniu programu zajęć dla uczniów naszej szkoły w ramach realizacji tego projektu,ponadto omówione zostały szczegóły dalszej współpracy polsko- niemieckiej w zakresie projektu.

Uczestnicy wyjazdu  Iwona Bogusiewicz - Kuś, Olga Kwapisz - Wojda, Edyta Kłak, Agnieszka Golan, Jolanta Sikorska, Anna Kosmowska, Magdalena Piechowska - Malińska, Magdalena Dąbrowska wraz z tłumaczką: Mileną Wojdą - Wróbel.

Iwona Bogusiewicz - Kuś, Agnieszka Golan, Edyta Kłak,  Olga Kwapisz - Wojda