„Jakże nie pisać wiersza,
jakże nie płonąć w podzięce
za światło, co się rozszerza,
za dar najpiękniejszy, za wiedzę”.
K.I. Gałczyński
Część I – Rozpoczęcie uroczystości
Dzień Edukacji Narodowej i Święto Szkoły na Blichu rozpoczęto wprowadzeniem sztandaru szkoły, po czym wszyscy na komendę wicedyrektora Jerzego Zabosta odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie głos zabrała dyrektor szkoły – p. Maria Laska. Na wstępie serdecznie powitała nauczycieli, pracowników administracji i obsługi, rodziców uczniów, nauczycieli emerytowanych. W swoim przemówieniu pani dyrektor zaznaczyła, że nauczyciele i pracownicy administracji i obsługi tworzą w szkole odpowiedni klimat i relacje. „Dziękuję Wam wszystkim za zaangażowanie i ogromny wkład pracy na rzecz szkoły oraz poświęcenie i serce, którym obdarzacie uczniów. Za to, że jesteście twórczy i kreatywni, pełni pomysłów i ciekawych inicjatyw. To dzięki Waszej pracy nasza szkoła jest wyjątkowa” – powiedziała pani Maria Laska do zebranych, którzy pracują w szkole na Blichu w Łowiczu. W dalszej części swoje słowa skierowała do tych nauczycieli i pracowników, którzy teraz są na emeryturze. Podkreśliła, że to dzięki nim trwa swoistego rodzaju sztafeta, w której przekazywana wiedza owocuje w następnych pokoleniach, że w szkole na Blichu nie marnuje się tego dziedzictwa, które pozostawili poprzednicy. Poprosiła także delegację uczniów w składzie: Kinga Bakalarska, Małgorzata Okraska, Kamil Szczepaniak, Tomasz Olaczek, aby zapalili znicze pod tablicami upamiętniającymi nauczycieli poległych w czasie wojny oraz tych, którzy odeszli w latach późniejszych.
Część II – Konkurs Wiedzy o Blichu
W X edycji obył się finał Konkursu Wiedzy o Blichu, w którym brali udział uczniowie klas pierwszych. Trzy najlepsze ekipy wyłonione w eliminacjach odpowiadały na pytania związane z historią szkoły blichowskiej. Były to: kl. Technikum Agrobiznesu i Technikum Technologii Żywności, kl. Technikum Informatycznego, kl. Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych. Jury stanowili: p. Maria Laska – dyrektor szkoły, p. Elżbieta Gromadzka i p. Grzegorz Chojnacki – przedstawiciele grona pedagogicznego, p. Marianna Krysztofiak – przedstawicielka rodziców, Aleksandra Siekiera – przedstawiciel uczniów. Nad przebiegiem konkursu czuwali uczniowie: Sylwester Grajek, Przemysław Perzyna, Adrian Koza.
Klasyfikacja była następująca:
1 miejsce zajęli uczniowie z kl. Technikum Agrobiznesu i Technikum Technologii Żywności: Magdalena Koza, Marlena Lesiak, Bartłomiej Szwarocki.
2 miejsce zajęli uczniowie z kl. I Technikum Informatycznego: Antoni Bąbel, Jakub Szkop, Rafał Szczepański.
3 miejsce zajęli uczniowie z kl. I Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych: Katarzyna Ciesielska, Joanna Matuszewska, Magdalena Skoneczna.
Wszyscy otrzymali nagrody rzeczowe.
Nowością jest to , że w tym roku do Konkursu Wiedzy o Blichu wraz z pierwszakami stanęli przedstawiciele klas maturalnych. Byli nimi: Daniel Bury z IV klasy Technikum Agrobiznesu i Turystyki Wiejskiej, Aleksandra Dalecka z IV kl. Technikum Logistycznego, Piotr Anyszko z kl. IV Technikum Mechanizacji Rolnictwa, Jarosław Szymański z Kl. IV Technikum Informatycznego. Spośród maturzystów najlepszy okazał się uczeń Daniel Bury z Technikum Agrobiznesu i Turystyki Wiejskiej.
Część III – Ślubowanie klas pierwszych
Kolejnym punktem uroczystości było ślubowanie klas pierwszych. Na sztandar szkoły ślubowali przedstawiciele wszystkich klas pierwszych, byli to: Aneta Kucińska, Anna Borkowska, Joanna Matuszewska, Emilia Pacek, Michał Więcek, Piotr Głowacki, Michał Bartos.
Część IV – Przekazanie sztandaru
Zwyczajem w szkole na Blichu jest, że w dniu Święta Szkoły uczniowie klas trzecich przekazują sztandar szkoły swoim młodszym kolegom z klas drugich, którzy teraz z dumą będą reprezentować szkołę podczas najważniejszych uroczystości. Nie inaczej było i w tym roku. Członkowie pocztu sztandarowego w składzie: Joanna Siekiera, Damian Maszkowski i Sylwia Niedźwiadek przekazali sztandar: Adrianowi Kozie, Aleksandrze Jabłońskiej, Martynie Walczak, Malwinie Sołtyszewskiej, Mateuszowi Kaźmierczakowi oraz Maciejowi Przyżyckiemu.
Część V – Nagrody dla nauczycieli
Podczas tej części uroczystości dyrektor szkoły – p. Maria Laska wręczyła nagrody dla nauczycieli za osiągnięcia dydaktyczno – wychowawcze:
- Nagrodę Łódzkiego Kuratora Oświaty w Łodzi p. Elżbiecie Wojtynie za szczególne osiągnięcia dydaktyczne w pracy z młodzieżą;
- Nagrodę Starosty Łowickiego p. Elżbiecie Gromadzkiej, p. Małgorzacie Kosiorek, p. Sławomirowi Siewierskiemu za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktyczno – opiekuńczej i wychowawczej ;
- Medal Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania nadawany przez Ministra Oświaty i Wychowania dla p. Grzegorza Słomy i p. Marii Laski;
- Srebrny Krzyż Zasługi za długoletnią służbę, za wzorowe, wyjątkowe sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej p. Marii Elżbiecie Tataj;
- Nagrodę Dyrektora Szkoły przyznano: p. Wojciechowi Białeckiemu, p. Oldze Kwapisz – Wojda p. Grzegorzowi Chojnackiemu, p. Irenie Chorążce, p. Jarosławowi Dubielowi, p. Danucie Kowalskiej, p. Waldemarowi Osicy, p. Bogumile Rosie, p. Grzegorzowi Słomie, p. Jadwidze Studzińskiej, p. Mariuszowi Szewczykowi, p. Magdalenie Drobnik - Pudłowskiej, p. Dariuszowi Surmie,
p. Elżbiecie Marii Tataj, p. Jerzemu Zabostowi, p. Adamowi Kaczmarczykowi.
Część VI – Przemówienia pozostałych osób
W tej części głos zabrała przewodnicząca Rady Rodziców – p. Marianna Krysztofiak.
W swoim krótkim przemówienia złożyła wszystkim nauczycielom życzenia z okazji ich święta oraz podziękowała za trud wychowania i nauczania młodzieży szkoły na Blichu. Po niej swoje życzenia pedagogom w imieniu społeczności uczniowskiej złożyła przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego – Aleksandra Siekiera.
Część VII – Część artystyczna
W tej części uczniowie klas drugich zaprezentowali nauczycielom w humorystyczny sposób koncert życzeń z dedykacjami dla nauczycieli oraz odbyła się „Gala Oscarów”. O jej oprawę zadbali: Piotr Ziejewski, Aleksandra Kaźmierska, Dariusz Znajdek, Klaudia Michalska, Damian Felczyński, Dominika Owczarek i Maciej Zimny.
11 nauczycieli otrzymało z rąk uczniów „Oscary” w następujących kategoriach:
- za najdonioślejszy głos „Złoty mikrofon” p. Jolanta Sikorska,
- za najlepszy wzrok „Sokole oko” p. Anna Tomczak,
- za przekazanie największej ilości wiedzy „Złotą katarynkę ”p. Irena Chorążka,
- za największą ilość dyktowanych notatek „Zloty pazurek” p. Grzegorz Chojnacki,
- za zawsze dobry humor dla najzabawniejszego nauczyciela „Żartownisia roku” p. Jerzemu Zabostowi,
- za punktualność „Szwajcarski zegarek” p. Marii Elżbiecie Tataj,
- dla najczęściej uśmiechniętego nauczyciela „Złoty uśmiech” p. Katarzynie Charążce,
- dla najbardziej cierpliwego nauczyciela „Siłę spokoju” p. Waldemarowi Osicy,
- za zdawanie najwięcej pracy domowej „Czasowypełniacz roku” p. Jolancie Dębskiej,
- dla najbardziej eleganckiego nauczyciela p. Magdalenie Piechowskiej-Malińskiej,
- dla najbardziej przyjacielskiego nauczyciela dla uczniów „Złoty kaganek” p. Dariuszowi Surmie.
- „Super belfra” na ręce pani dyrektor otrzymał każdy nauczyciel pracujący w szkole na Blichu.
W czasie Koncertu Życzeń dyrekcja i nauczyciele wsłuchiwali się w piosenki, takie jak: „Show must go on”, „Nie liczę godzin i lat”, „Dumka na dwa serca”, „Czerwone korale”, „Chcę tu zostać”, „Bałkanica”. W tej części uroczystości swoje umiejętności wokalne zaprezentowali: Dawid Durka, Anna Latoszewska, Ewa Pietrzak, Michalina Sitkiewicz, Klaudia Michalska, Adrian Modrzejewski.
Dodatkową atrakcję stanowił pokaz taneczny do utworu „Wyginam śmiało ciało”, w wykonaniu dziewcząt: Adriany Bolimowskiej, Julity Rogalskiej, Dominiki Daleckiej, Sylwii Kosiorek, Iwony Kalinowskiej, Aleksandry Płuski.
Na koniec piosenkę „Życzymy, życzymy” zaśpiewał Zespół Pieśni i Tańca „Blichowiacy”.
W tym czasie Samorząd Uczniowski wręczał pracownikom szkoły, nauczycielom oraz dyrekcji kwiaty.
Część VIII – Zakończenie uroczystości
Na zakończenie dyrektor szkoły – p. Maria Laska podziękowała wicedyrektorowi p. Jerzemu Zabostowi i wychowawcom klas drugich za przygotowanie i przebieg uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej i Święta Szkoły: p. Małgorzacie Kosiorek, p. Marii Tataj, p. Bogumile Rosie, p. Urszuli Surmie, p. Jolancie Dębskiej, p. Jolancie Sikorskiej. Nauczycielom przedmiotów gastronomicznych i ich uczniom za przygotowanie poczęstunku: p. Edycie Kłak, p. Oldze Kwapisz – Wojdzie, p. Agnieszce Golan, p. Iwonie Bogusiewicz – Kuś, p. Urszuli Surmie. Za przeprowadzenie ceremonii ślubowania i przekazania sztandaru p. Waldemarowi Osicy. Nauczycielom wychowania fizycznego za przygotowanie sali gimnastycznej. Opiekunom Samorządu Uczniowskiego: p. Magdalenie Gasińskiej, p. Grzegorzowi Słomie, przedstawicielowi Rady Rodziców i p. Krzysztofowi Łukasikowi za pomoc w organizacji Święta Szkoły.