Szkoleniowo w firmie Viessmann w Piasecznie

22.10.2013 12:22

W dniu 15.10.2013r. uczniowie klas 1TMO oraz 1TMR ( technik mechanizacji rolnictwa oraz technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej ) uczestniczyli w jednodniowym wyjeździe, którego celem było uczestnictwo w  szkoleniu zorganizowanym przez firmę Viessmann w Piasecznie. Akademia Viessmann  prowadzi szkolenia dla projektantów, sprzedawców oraz wykonawców nowoczesnych systemów grzewczych .

Organizatorami tego wyjazdu ze strony szkoły byli nauczyciele Waldemar Janus oraz Mirosław Kret, natomiast ze strony firmy Viessmann Anna Filak-Gruszka, menedżer salonu firmowego. Uczniowie w prowadzonym przez wykładowcę Akademii Viessmann Szymona Lenartowicza (trwającym ponad sześć godzin) szkoleniu zostali zapoznani  z budową, zasadą działania oraz montażem kolektorów słonecznych, ogniw fotowoltaicznych oraz pomp ciepła. Uczestnikom w trakcie spotkania umożliwiono wykonanie próbnego montażu kolektora próżniowego, obejrzenia i zapoznania się z budową oraz zasadą działania pompy ciepła typu powietrze/woda oraz solanka/woda. Ponadto, po zakończeniu części teoretycznej,  uczniowie zwiedzili w pełni zautomatyzowaną nowoczesną kotłownię gazową oraz kotłownię z pompą ciepła. Młodzież miała również możliwość obejrzenia filmów przedstawiających przebieg montażu kolektorów słonecznych płaskich i próżniowych na dachach domów jednorodzinnych.

Spotkanie spotkało się z dużym zainteresowaniem uczniów, którzy prowadzącemu szkolenie zadawali liczne pytania dotyczące perspektyw rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce oraz związaną z tym rozwojem możliwością zatrudnienia po zakończeniu nauki w szkole. Szkolenie to w zgodnej opinii wszystkich jej uczestników tj. nauczycieli i uczniów poszerzyło wiedzę z zakresu odnawialnych źródeł energii.

Waldemar Janus