Warto się czasem zasłuchać w wiatru granie,Szum gałęzi, listopadów przemijanie,Warto się czasem zasłuchać w ciszę, By mowę wieków usłyszeć…

8.11.2013 16:03

- słowa te  stały się mottem przewodnim uroczystości, która odbyła się w murach blichowskiej szkoły z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Po wprowadzeniu sztandaru szkoły, odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego głos zabrała Pani dyrektor, która poprosiła wszystkich zebranych, by minutą ciszy uczcić pamięć tragicznie zmarłego ucznia naszej szkoły. Później  przybliżyła historię tak ważnego dla Polaków dnia.  Następnie młodzież, nauczyciele, pracownicy obsługi i administracji obejrzeli montaż słowno-muzyczny poświęcony jednemu z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. Uczniowie z klas; I  TIN (Antoni Bąbel, Łukasz Goździk, Aneta Kucińska, Wiktoria Kuśmierczyk, Albert Surmacz, Karol Wenerski), I TA/ TTŻ (Bartłomiej Szwarocki, Magdalena Dratwa, Weronika Antosik), I LOG(Eryk Wojda, Bartosz Pełka), I TZiUG (Małgorzata Gołębiewska, Joanna Matuszewska) pod kierunkiem nauczycieli: Grzegorza Słomy, Magdaleny Piechowskiej –Malińskiej, Anny Kowalskiej, Iwony Bogusiewicz-Kuś  przygotowali i zaprezentowali patriotyczne wiersze   M. Studnickiej, E. Słońskiego, M. Konopnickiej, H. Bocheńskiej,  W. Bełza,  które ilustrowane były filmem , zdjęciami z okresu wojny i okupacji, fragmentami przemówienia Józefa Piłsudskiego,   efektami specjalnymi. Wprowadziły one nastrój i klimat tych wyjątkowych dni.  Scenografię, która przedstawiała warszawskie kamieniczki i kawiarnię stworzyli uczniowie klasy I LOG, I TIN. O oprawę muzyczną zadbali Emilia Pacek z klasy I TA/TTŻ i Adrian Modrzejewski z klasy III LOG oraz Zespół Pieśni i Tańca Blichowiacy, pod kierunkiem: pana Daniela Bogusza, który zaprezentował pieśni patriotyczne, takie jak: Rota, Legiony, Piechota. W tym samym dniu delegacja uczniów wraz z dyrektorem szkoły Panią Marią Laską uczestniczyła w uroczystościach miejsko - powiatowych zorganizowanych z tej okazji.

Grzegorz Słoma