Łowickie dawniej i dziś… spotkanie z tradycją i twórczyniami ludowymi

9.12.2013 11:19

Dnia 6 grudnia 2013r. Samorząd Uczniowski  w naszej szkole zorganizował warsztaty, które miały na celu przybliżenie młodzieży tradycji związanych z regionem. Panie: Teresa Kocus  i Teresa Kaczor przedstwiły młodzieży zwyczaje i obrzędy związane ze Świętami Bożego Narodzenia.

W bardzo ciekawy sposób, używając łowickiej gwary, pani Teresa Kocus opowiadała o przygotowaniach do Wigilii, wystroju łowickiej chaty. Pokazała uczniom w jaki sposób haftowano serwety, obrusy. Wielu z nich spróbowało samodzielnie wykonać drobne elementy haftu. Nawiązała też do czasów współczesnych, kiedy to znów powraca się do korzeni dziedzictwa ludowego, które staje się modne, a widać to chociażby po różnorodnych motywach łowickich umieszczanych na torbach, kubkach, opaskach i wielu innych elementach. Pani Teresa Kaczor zaś pokazała jak powstają wyjątkowe, niemal jak żywe, kwiaty z bibuły oraz ozdoby choinkowe. Nauczyła zainteresowane osoby tego, jak stworzyć wyjątkowy kwiat róży czy bombkę w formie szyszki, czy tzw. jeżyka. Młodzież z zainteresowaniem słuchała opowieści  przedstawionych przez twórczynie, a także wykonywała  róże z bibuły oraz haftowała elementy dekoracji na płótnie. Spotkania z twórcami ludowymi, znanymi osobami , będą odbywały się cyklicznie. Mają na celu rozwijanie zainteresowań młodzieży uczącej się w szkole na Blichu.

Grzegorz Słoma, Magdalena Gasińska