WIGILIA A.D. 2013

21.12.2013 13:11

Dnia Pańskiego 20 grudnia 2013 r. w ZSP Nr 2 RCKUiP  im. Tadeusza Kościuszki w Łowiczu odbyła się uroczysta Wigilia Szkolna, w której uczestniczyli: J.E. ks. bp. Józef Zawitkowski, Starosta Łowicki  - Krzysztof Figat, Przewodniczący Rady Powiatu – p. Krzysztof Górski.

Tegoroczną Uroczystość rozpoczęli inaczej niż zwykle: Adrian Modrzejewski i p. Piotr Sumiński. Wcielili się bowiem w role konferansjerów, przywitali przybyłych: Ks. Bpa Józefa Zawitkowskiego, p. Krzysztofa Figata – Starostę Powiatu Łowickiego, p. Krzysztofa Górskiego – Przewodniczącego Rady Powiatu, Dyrekcję szkoły, kadrę kierowniczą, nauczycieli, rodziców z przewodniczącą Rady Rodziców –  p. Marianną Krysztofiak, pracowników obsługi i administracji, uczniów szkoły na Blichu. Potem w kilku zdaniach zaprezentowali pokrótce fabułę przedstawienia wigilijnego. Treść związana była z  tzw. oczekiwaniem grupy znajomych na spotkanie wigilijne. Wszystko odbywało się w bardzo realnej scenerii domowej, przy stole (domowa krzątanina, robiono prawdziwą herbatę, jedzono ciasto). Scenografię wykonała p. Agnieszka Leśniewska – Pisarek. W role aktorów wcielili się: Aleksandra Siekiera, Ewa Pietrzak, Mateusz Zimny, Adrian Modrzejewski, Mateusz Janiszewski, Mariusz Wójcik, Dawid Durka, Tomasz Zając, p. Piotr Sumiński -  nauczyciel religii oraz ks. Sylwester Łajszczak. Śpiew przygotował ZPiT „Blichowiacy” pod kierunkiem p. Jana Dudkiewicza. Występujący w kilku odsłonach poruszyli następujące tematy i przedstawili najważniejsze ich zdaniem treści:

1. Laureaci III miejsca III Powiatowego Festiwalu Piosenki 2013 zaprezentowali utwór „Hallejujah”. Byli to: Ewa Pietrzak i Dawid Durka -  wokal oraz Tomasz Zając – akompaniament na akordeonie. Za ten występ otrzymali gromkie brawa.
  2. Wyjątkowość świąt Bożego Narodzenia, fenomen tych świąt. „Blichowiacy” zaśpiewali utwór pt. „Bosy pastuszek”.
  3. Co dziś zagraża w przeżywaniu Bożego Narodzenia? Co sprawia, że dziś jest coraz mniej Bożego Narodzenia w Bożym Narodzeniu…? „Blichowiacy” wykonali kolędę „Lulajże, Jezuniu”.
  4. Co by było, gdyby Pan Jezus narodził się dziś i jak by to mogło wyglądać? Jak faktycznie wyglądało narodzenie Zbawiciela i kiedy ono było? „Blichowiacy” zaprezentowali kolędę „Cicha noc”.
  5. Jakie znaczenie ma Boże Narodzenie i co w nosi w życia każdego z nas? „Blichowiacy” zaintonowali kolędę „Tryumfy Króla Niebieskiego”.
  6. Odczytanie fragmentu Ewangelii o narodzeniu Pańskim (Łk 2, 1-20).  Występujący wraz z „Blichowiakami” zaśpiewali kolędę „Bóg się rodzi”.

Po części artystycznej głos zabrał Jego Ekscelencja Ks. Bp Józef Zawitkowski. Odniósł się do treści w niej usłyszanych. Wyraził wdzięczność za możliwość uczestniczenia w Uroczystości w szkole na Blichu. Wszystkim zgromadzonym na sali gimnastycznej złożył świąteczne życzenia,  po czym pobłogosławił opłatki, aby każdy mógł się nimi podzielić z innymi.

W tej doniosłej chwili głos zabrała Pani dyrektor Maria Laska, która złożyła życzenia radosnych Świąt Bożego Narodzenia całej społeczności blichowskiej i przybyłym gościom. Serdeczne słowa usłyszeliśmy również od Starosty Łowickiego Krzysztofa Figata.

Po tej części nauczyciele oraz zaproszeni goście udali się na wspaniały poczęstunek, który przygotowali uczniowie klas żywieniowych pod kierunkiem nauczycieli przedmiotów zawodowych gastronomicznych: p. Edyty Kłak, p. Olgi Kwapisz – Wojdy, p. Iwony Bogusiewicz – Kuś, p. Agnieszki Golan, p. Anny Kosmowskiej, p. Urszuli Surmy.

Tego samego dnia wszyscy wyżej wymienieni uczniowie i nauczyciele przygotowali również miejsko – powiatowe spotkanie opłatkowe. Miało ono miejsce w Sali Barokowej Muzeum w Łowiczu. Społeczność blichowska zaprezentowała się przed gremium, które stanowili: przedstawiciele władz powiatowych na czele ze Starostą Łowickim, przedstawiciele władz miejskich z Burmistrzem Miasta Łowicza, hierarchowie Kościoła: Ks. Bp Andrzej Dziuba, Ks. Bp Alojzy Orszulik, poseł Cezary Olejniczak, wójtowie gmin powiatu łowickiego, dyrektorzy instytucji i szkół,  przedstawiciele organizacji pozarządowych, przedstawiciele służb mundurowych. Po części oficjalnej zaproszeni goście udali się na wspaniały poczęstunek, który przygotowali uczniowie klas żywieniowych pod kierunkiem nauczycieli przedmiotów zawodowych gastronomicznych uczących w szkole na Blichu.

Piotr Sumiński