Blichowiacy w Berlinie

22.01.2014 15:05

W dniach 17 – 19 stycznia 2014 r. Zespół Pieśni i Tańca „Blichowiacy” został zaproszony, by reprezentować Polskę na Międzynarodowych Targach Gospodarki Żywnościowej, Rolnictwa i Ogrodnictwa - Grüne Woche  w Berlinie.

Są to największe światowe targi żywności, rolnictwa i ogrodnictwa, promujące zwłaszcza specjalności regionalne, artykuły ekologiczne oraz luksusowe.

 

Po podpisaniu umowy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, ul. Wspólna 30, 00-930 Warszawa, a Starostwem Powiatowym w  Łowiczu ul. Stanisławskiego 30, 99-400 Łowicz, reprezentowanym przez Panią Marię Laska - Dyrektora Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego im. Tadeusza Kościuszki w Łowiczu, ul. Blich 10, zespół „Blichowiacy” miał za zadanie przeprowadzić działania promujące polską kulturę ludową polegające na organizacji całodniowych pokazów tańca oraz śpiewów na stoisku Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi podczas Międzynarodowych Targów Rolno – Spożywczych Grüne Woche 2014 w Berlinie.

Do Berlina wyjechało 16 członków zespołu, w tym sześcioosobowa kapela oraz 5 par tanecznych. Wraz z zespołem jako opiekun i koordynator działań zespołu na stoisku narodowym wyjechała Pani Dyrektor Maria Laska – kierownik Zespołu „Blichowiacy”. W wyjeździe brali również udział przedstawiciele Powiatu Łowickiego – Starosta Łowicki Krzysztof Figat i pani Aneta Wieczorek – pracownik Centrum Kultury Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej.

Młodzież pięknie reprezentowała nasz łowicki folklor i Polskę na światowych targach. Podczas trzech dni bardzo wytężonej pracy zaprezentowała piosenki i tańce naszego regionu wzbudzając olbrzymie zainteresowanie wśród uczestników targów oraz zaproszonych gości.

Blichowiacy mieli możliwość spotkania m.in. z Wicepremierem Januszem Piechocińskim, Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stanisławem Kalembą, z Wicemarszałkiem Sejmiku Województwa Łódzkiego Arturem Bagieńskim, od których usłyszeli wiele ciepłych słów na temat ich występów i pięknych strojów.

Podczas Targów zostały nawiązane nowe kontakty z przedsiębiorcami i organizacjami samorządowymi oraz władzami samorządu terytorialnego innych rejonów Polski, które będą miały wymierne, pozytywne skutki dla Zespołu „Blichowiacy” i Zespołu Szkół na Blichu.

Już podczas trwania targów, jeden z wystawców, nagrodził Blichowiaków za ich piękne występy, finansując im pobyt w największej w Europie tropikalnej wyspie - Tropical Islands, gdzie młodzież zaraz po zakończonej pracy na targach pojechała i w tym pełnym egzotyki malowniczym miejscu skorzystała z oferowanych tam atrakcji w strefie tropikalnej kąpieli w basenach i na najwyższej w Niemczech wieżowej zjeżdżalni.

Wszyscy szczęśliwie wrócili do Polski pełni pozytywnych wrażeń, ciesząc się, że mogli zaprezentować się przed tak szeroką publicznością, godnie reprezentując nasz kraj i województwo i powiat na światowych targach w Berlinie.

Maria Laska