Uczniowie ZSP nr 2 RCKUiP biorą udział w VII edycji Ogólnopolskiego Programu dla Młodzieży „MAM HAKA NA RAKA”

29.01.2014 9:36

Tegoroczna akcja poświęcona jest profilaktyce chłoniaków – nowotworów układu chłonnego. Układ chłonny (limfatyczny) stanowi część systemu odpornościowego organizmu, wspomagającego m.in. zwalczanie infekcji.

Każdego roku na całym świecie wzrasta o 4-5% liczba zachorowań na chłoniaki. Obecnie w Polsce notuje się ok. 7 tysięcy nowych zachorowań rocznie, dlatego autorzy akcji chcę zwrócić uwagę na te nowotwory.

W konkursie bierze udział 5-osobowy zespół. Stanowią go: lider zespołu – Szymon Całka (III TIN) oraz członkowie – Agata Kwiecińska (III Ag), Emilia Pacek (I TTŻ), Magdalena Koza (I Ag), Bartek Szwarocki (I Ag). Zespół został zarejestrowany on-line wraz z opiekunem p. Ireną Chorążka już w listopadzie. Uczniowie zapoznali się z przebiegiem i regulaminem programu i zaakceptowali jego zasady na początku grudnia 2013 roku. Lekarze onkolodzy i przedstawiciele pacjentów onkologicznych przygotowali dla uczestników akcji multimedialne materiały szkoleniowe odnośnie profilaktyki, rozpoznawania i leczenia nowotworów o największym współczynniku śmiertelności w Polsce. Uczniowie uzupełniali swoje wiadomości korzystając z informacji zawartych w Internecie, podręcznikach szkolnych i akademickich.

Po zapoznaniu się z minimum wiedzy ekologicznej wykonali prezentację PowerPoint. Aby szerzyć wiedzę przeprowadzali wraz z opiekunem lekcje dla swoich kolegów w 5 klasach (130 uczniów). Z pomocą pani pielęgniarki ułożyli ankietę ewaluacyjną i krzyżówkę, które na koniec prezentacji wypełniają słuchacze, w celu utrwalenia poznanych informacji. Ankieta będzie opracowana na koniec akcji.  Podobne prezentacje uczniowie przeprowadzą:

27.01.2014 w Stowarzyszeniu Doliny Bobrówki w Ostrowie

29.01.2014 w Klubie Seniora w Łowiczu

06.02.2014 na Uniwersytecie III Wieku w Łowiczu

ponadto w regionalnych Kołach Gospodyń Wiejskich.

Uczniowie opracowali również ulotkę informacyjną i plakat na temat  chłoniaków (które graficznie przygotował Szymon Całka).

Zespół musiał poszukać partnerów, sponsorów i patronów akcji. Honorowymi Patronami zostali: Starosta Powiatu Łowickiego Pan Krzysztof Figat i Burmistrz Miasta Łowicza Pan Krzysztof Jan Kaliński. Patronami medialnymi są: „Nowy Łowiczanin” i Radio „Victoria”. Ponadto patronami są SUN-DAY, Mleczarnia Łowicz, i Drukarnia „Łowiczanka” oraz rodzice uczniów I klasy TIN.

1 luty to „Dzień Drzwi Otwartych” w Centrach Onkologii w całej Polsce. Tego dnia zespół organizuje wyjazd autokarowy dla chętnych mieszkańców Łowicza do jednego z tych ośrodków.

Uczestnicy programu zorganizują „Dzień Hakowicza”, happening, który ma odbyć się 4 lutego, w Światowy Dzień Walki z Rakiem. 4 lutego 2014 roku o godzinie 9.00 na pasażu Targowiska Miejskiego młodzież zachęcać będzie lokalną społeczność do wykonywania badań profilaktycznych, rozdawać przygotowane wcześniej ulotki i zbierać podpisy pod deklaracją „Zachęcę jedną osobę do wykonania badania profilaktycznego”. W akcji obiecał wziąć udział p. Starosta. Wsparcie zapewnią również nauczyciele wychowania fizycznego, pani pedagog i zespół „Blichowiacy”.

Wszystkie aktywności młodzieży muszą być udokumentowane i wysłane do organizatora. Uczestnicy programu prześlą również wraz z uzasadnieniem propozycję osób lub instytucji, które ich zdaniem zasługują na tytuł „Honorowego Hakowicza”.

Na koniec akcji uczniowie muszą przesłać sprawozdanie do 28 lutego, jest to warunek konieczny dopuszczenia do konkursu i udziału w Warsztacie Kreatywnym. Ocena sprawozdań przez Jury  odbędzie się w terminie od 1do 15 marca 2014 roku.

W Warsztacie Kreatywnym udział weźmie maksymalnie 80 zespołów z całej Polski, które w I etapie wykazały się największą aktywnością, a tym samym  zakwalifikowały się do II etapu.

Irena Chorążka