Logistycy w Lameli

13.02.2014 9:15

W dniu 11.02. 2014 r. uczniowie klasy II TML i III Tlog z ZSP nr 2 w Łowiczu wraz z opiekunami p. Magdaleną Malińską, p. Agnieszką Pisarek oraz p. Kamilem Szkupem uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do łowickiego przedsiębiorstwa Lamela mieszczącego się przy ulicy Poznańskiej w Łowiczu.

Lamela to przedsiębiorstwo produkujące wyroby z tworzyw sztucznych. Zakład Pracy Chronionej Lamela jest rodzinną spółką Andrzeja Bałdygi z Sochaczewa. Powstała w 1994 roku i jest obecnie jednym z największych pracodawców na lokalnym rynku-zatrudnia ponad trzysta osób.  Początkowo Lamela produkowała wyroby z tworzyw sztucznych, wyposażenie kuchni w postaci różnych misek i chlebaków. Pod koniec lat 90. do tego asortymentu dołączyły akcesoria ogrodowe.  Obecnie Lamela współpracuje ze szwedzką firmą Ikea i dostarcza produkty na rynki całego świata. Docierają one do Kanady, Japonii i wielu innych krajów.

Wycieczkę oprowadzali pracownicy zakładu: p. Kamil Michalski-Koordynator ds. Lean, p. Rafał Zduński-Kierownik Magazynu Wyrobów Gotowych, p. Paweł Bartosiak - Szef Produkcji . Uczniowie zostali zapoznani z zasadami poruszania się po zakładzie i przepisami bhp. Szef produkcji zapoznał uczniów z całym procesem produkcyjnym. Pierwszym punktem wycieczki był magazyn surowców i barwników. Uczniowie zobaczyli także dwie hale produkcyjne, dział kontroli jakości i magazyn wyrobów gotowych. Na hali produkcyjnej zobaczyli pracę wtryskarek. Największe zainteresowanie uczniów wzbudził magazyn i rozwiązania w nim zastosowane, zwłaszcza rodzaj używanych palet, regały, w których wyroby są składowane i nowoczesne wózki widłowe poruszające się po magazynie . Pan Rafał Zduński-Kierownik Magazynu przybliżył uczniom zagadnienia znane do tej pory jedynie w teorii.

Uczniowie poznali także system Lean Manufacturing oraz narzędzia-5S, Kaizen, o których czytali na zajęciach zawodowych z planowania logistycznego. Jest to nazwa systemu produkcji zapoczątkowanego w firmie Toyota Motor Company, której podstawowym założeniem jest eliminacja czynności, wchodzących w skład procesów produkcyjnych realizowanych w przedsiębiorstwie, nie dodających wartości produktowi będącemu efektem tych procesów. 5S jest zestawem technik i metod mających na celu ustanowienie i utrzymanie wysokiej jakości stanowisk pracy.5S jest jednocześnie jednym z podstawowych narzędzi Lean Manufacturing.

Magdalena Malińska, Agnieszka Pisarek