W dniu 26.02.2014 r. klasa I TLog i II TML(część logistyczna) pod opieką nauczycieli logistyki p. Agnieszki Pisarek, p. Magdaleny Piechowskiej-Malińskiej i p. Piotra Żaka uczestniczyły w wycieczce edukacyjnej do Centrum Dystrybucji IKEA-Jarosty pod Piotrkowem Trybunalskim. Marka Ikea jest już uczniom znana, ponieważ w tym roku odwiedzili łowickie przedsiębiorstwo Lamela, które jest jednym z większych dostawców produktów plastikowych oferowanych przez sieci sklepów Ikea.
Grupa IKEA dysponuje 46 biurami zakupów zlokalizowanymi w 32 krajach, które to z kolei współpracują z ponad 2000 dostawcami z 50 krajów. W Polsce posiada 90 dostawców produkujących meble i inne artykuły wyposażenia domu, wśród których znajdują się zarówno duże fabryki, jak i niewielkie zakłady produkcyjne takie jak Lamela. Jednocześnie Polska plasuje się w czołówce krajów, w których IKEA dokonuje największych zakupów. IKEA jest bardzo wymagającym odbiorcą. Wszyscy jej dostawcy musza sprostać określonym standardom. Liczą się między innymi wysoka jakość produkcji, konkurencyjne ceny oraz terminowość dostaw. Dostawcy nie mają stałej umowy z siecią, lecz stosowany jest system przetargów dla dostawców. Każdorazowo kalkulowane są koszty produkcji -jeśli jest się lepszym pod względem jakościowym i cenowym, to otrzymuje się zamówienie. Jednocześnie produkty muszą być wytwarzane w sposób odpowiedzialny -zarówno jeśli chodzi o środowisko, jak i warunki pracy ludzi.
Centrum, które odwiedzili uczniowie z Blichu jest jednym z 27 tego typu magazynów na świecie. Jego główne zadania to dystrybucja towarów zgromadzonych od dostawców z całego świata , gromadzenie towarów od dostawców europejskich oraz wysyłanie ich do sklepów Ikea w innych częściach świata. Centrum powstało w 2001 roku. Przestrzeń składowa magazynu wynosi 255000 m³,a roczny przepływ towarów to 1900000 m³. Aby przejść dystans od wejścia głównego przez cały magazyn i wrócić trzeba pokonać odcinek 2,2 km, czyli 5,5 długości bieżni lekkoatletycznej.
Najciekawszym punktem programu wycieczki okazała się dla uczniów w pełni zautomatyzowana część magazynu wyposażona w 11 dźwigów poruszających się pomiędzy 11 alejami regałowymi. Każdy taki dźwig ma wysokość 30 metrów i waży 18 ton. Magazyn wysokiego składowania Silo ma pojemność 83000 m³ i zapewnia 90000 miejsc paletowych.