Marcowy wyjazd uczniów na praktyki

3.03.2014 12:39

W ramach programu Leonardo da Vinci pt" Produkcja biopaliw lub świadczenie usług agroturystycznych szansą na dodatkową działalność gospodarczą na terenach wiejskich" ,który realizuje szkoła na Blichu w dniu 01.03.2014r wyjechała na dwutygodniowe praktyki do Niemiec do Nienburga 18 osobowa uczniów z klas technikum agrobiznesu wraz z opiekunami.

WIEDZA, UMIEJĘTNOŚCI I KOMPETENCJE,  jakie mają zostać nabyte w Nienburgu podczas stażu uczniów z technikum agrobiznesu.

• Współpraca w zespole podczas obsługi maszyn i urządzeń rolniczych oraz przy opracowaniu zadań i małych projektów.
  • Opanowanie niemieckich przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracy z maszynami rolniczymi, ochrony środowiska oraz regulaminów wewnętrznych,
  • Organizowanie działalności usługowej z zakresu produkcji biomasy, biopaliw i eksploatacji biogazowni w Niemczech.
  • Dobieranie i planowanie uprawy roślin wysokoenergetycznych jako źródło energii odnawialnej w rolnictwie.
  • Agregatowanie i eksploatacja siewników i agregatów uprawowych z ciągnikami dużej mocy podczas upraw roślin energetycznych.
  • Postępowanie ze środkami ochrony środkami roślin podczas wykonywania zabiegów na plantacjach roślin przeznaczonych na biomasę oraz zasady ich składowania.
  • Analizowanie informacji marketingowej i podstawowych dokumentów związanych z prowadzeniem gospodarstw agroturystycznych, (oznakowanie gospodarstw, oferta turystyczna, zaproszenie do współpracy, umowa najmu kwatery, plan zakupów i sprzedaży, biznes plan);
  • Przygotowanie informacji turystycznej, żywieniowej i marketingowej wybranego gosp. agroturystycznego;
  • Obsługiwanie imprez okolicznościowych w gospodarstwie agroturystycznym;
  • Analizowanie zasad produkcji zdrowej żywności na potrzeby klientów w gospodarstwie agroturystycznym;
  • Stosowanie podstawowych zasad analizy ekonomicznej w przedsiębiorstwie rolnym posiadającym alternatywne źródło dochodu (np. gospodarstwa  produkującego energię odnawialną lub gospodarstwa świadczącego usługi agroturystyczne).
  • Analizowanie informacji marketingowej i podstawowych dokumentów związanych z prowadzeniem gospodarstwa agroturystycznego (oznakowanie gospodarstwa, oferta turystyczna, zaproszenie do współpracy, umowa najmu kwatery, biznesplan lub plan zakupów i sprzedaży),
  • Wykorzystywanie w praktyce umiejętności posługiwania się językiem niemieckim.

Planowany plan pobytu uczniów na praktykach w Nienburgu.

Pierwszy tydzień:

dzień 1 – Organizowanie działalności usługowej z zakresu produkcji biomasy i biopaliw.

dzień 2 – Dobieranie i przygotowywanie roślin wysokoenergetycznych jako surowca do biogazowni w Niemczech;

dzień 3 – Przygotowanie  ciągników i agregatów maszynowych do pracy, przeznaczonych do upraw roślin energetycznych.

dzień 4 – Agregatowanie i eksploatacja siewników i agregatów uprawowych z ciągnikami dużej mocy podczas upraw roślin energetycznych.

dzień 5 – Postępowanie ze środkami ochrony roślin podczas wykonywania zabiegów na plantacjach roślin przeznaczonych na biomasę oraz zasady ich składowania.

Drugi tydzień:

dzień 1 – Analizowanie informacji marketingowej i podstawowych dokumentów związanych z prowadzeniem gospodarstw agroturystycznych (oznakowanie gospodarstw, oferta usług, zaproszenie do współpracy, umowa najmu kwatery, plan zakupów i sprzedaży, biznesplan);

dzień 2 – Opracowywanie informacji turystycznej, żywieniowej i marketingowej wybranego gosp. agroturystycznego;

dzień 3 –  uczestniczenie w obsłudze imprez okolicznościowych w gospodarstwie agroturystycznym;

dzień 4 – Analizowanie zasad produkcji zdrowej żywności na potrzeby klientów w gospodarstwie agroturystycznym;

dzień 5 – Stosowanie podstawowych zasad analizy ekonomicznej w przedsiębiorstwie rolnym osiadającym alternatywne źródło dochodu (na przykładzie gospodarstwa produkującego energię odnawialną lub gospodarstwa świadczącego usługi agroturystyczne).

Oprócz zajęć praktycznych uczniowie będą zwiedzać najważniejsze zabytki , ciekawe miejsca turystyczne i rekreacyjne w regionie. Powrót w dniu 16.03.2014r do szkoły.

Mirosław Kret