Produkcja Biopaliw lub Świadczenie Usług Agroturystycznych Szansą Na Dodatkową Działalność Gospodarczą Na Terenach Wiejskich

4.03.2014 21:11

W poniedziałek 3 marca 2014 r. 18 uczniów z klasy trzeciej, drugiej i pierwszej Technikum Agrobiznesu rozpoczęło 2–tygodniową praktykę zawodową w ośrodku kształcenia zawodowego DEULA Nienburg GmbH znajdującego się na terenie Dolnej Saksonii w Niemczech. Młodzież uczestniczy w tej formie przygotowania zawodowego dzięki Programowi Unii Europejskiej Leonardo da Vinci „Uczenie się przez całe życie” Wymiany i staże.

Pierwszego dnia uczestnicy praktyki zapoznani z historią i z obecnym znaczeniem ośrodka DEULA Nienburg, który rozpoczął swą pracę na rzecz wdrażania mechanizacji rolnictwa już na początku XX wieku i do dnia dzisiejszego jest jednym z bardziej znanych w Niemczech. Uczniów naszej szkoły powitał na spotkaniu informacyjnym dyrektor ośrodka pan Bernd Antelmann.

Firmy produkujące nowoczesny sprzęt rolniczy, np. CLASS, HORSCH, AMAZONE, chętnie kooperują z ośrodkiem w DEULA, udostępniając najnowocześniejsze, wysokowydajne, ale też i bardzo drogie maszyny i urządzenia, aby rolnicy mogli nimi popracować, nauczyć się ich obsługi i zdecydować, czy będą przydatne w ich gospodarstwach, a dopiero następnie je kupić. Tzw. ciężki sprzęt rolniczy, który jest w Deuli wdrażany, jest opłacalny, jeśli pracuje na areale ponad 1.000 ha, a takich areałów w Niemczech nie brakuje.

Poza tym Deula od lat jest ośrodkiem, w którym kształcą się praktycznie osoby które chcą nabyć różnego rodzaju kwalifikacje rolnicze i okołorolnicze.

Nasza młodzież zwiedziła hale i warsztaty szkoleniowe, a następnie zaplanowano szczegółowo kolejne dni praktyki. Zapowiadają się obiecująco!

Więcej artykułów w zakładce: Leonardo daVinci (kliknij)

Elżbieta Wojtyna, Milena Wojda–Wróbel