Uczniowie z Technikum Agrobiznesu w firmie AMAZONEN-WERKE

5.03.2014 8:23

Drugiego dnia zagranicznej praktyki we wtorek 4 marca br. uczniowie z Technikum Agrobiznesu odbywali zajęcia w miejscowości Hasbergen  znajdującej się na terenie Dolnej Saksonii, w której znajduje się siedziba jednej z bardziej znanych firm produkującej sprzęt do uprawy gleby – AMAZONEN-WERKE H. Dreyer GmbH & Co. KG.

Amazonen istnieje od 1883r., jest przedsiębiorstwem z tradycjami, znanym i uznanym w branży, specjalizującym się głównie w produkcji maszyn i urządzeń rolniczych oraz sprzętu komunalnego np. solarek i urządzeń odśnieżających. Przede wszystkim jednak słynie z wytwarzania świetnej jakości opryskiwaczy.

Uczniowie uczestniczyli w demonstracji pracy nowoczesnego opryskiwacza o bardzo dużej szerokości roboczej bo aż 42 m. Następnie zwiedzili zautomatyzowane magazyny i hale produkcyjne poszczególnych części roboczych, z których następnie składane są maszyny i urządzenia.

Jako że towarzyszył nam w wycieczce opiekun z ośrodka Deula Nienburg, to przedstawił przy tej okazji ogólnie obecną sytuację rolnictwa w Niemczech pod kątem korzystania z wysokowydajnych, ale też kosztownych maszyn i urządzeń. Otóż często rolnicy gospodarują na powierzchni od 80 do 250 ha i coraz chętniej łączą się w zespoły producenckie i spółki z ograniczoną opłacalnością, mając wtedy do dyspozycji nawet kilka tysięcy hektarów.  Zwiększają w ten sposób swoją konkurencyjność i opłacalność produkcji – korzystne jest wtedy kupowanie nowych, dużych, ale jednocześnie drogich maszyn oraz wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii, takich jak kolektory słoneczne, solary, energia wiatru czy biogazownie.

Przed kolacją nasz sympatyczny przewodnik i kierowca pan Antonii pokazał nam miasto Nienburg, w którym będziemy mieszkać jeszcze przez 2 tygodnie. Zwiedziliśmy muzeum policji, stary i nowy ratusz, przespacerowaliśmy się zabytkową starówką i nad rzeką Wezerą, poznaliśmy historię  tancerki Nienbureczki zakochanej w bogatym kupcu. Niedługo wrócimy tu na pyszne lody!

Więcej artykułów w zakładce: Leonardo daVinci (kliknij)

Elżbieta Wojtyna, Milena Wojda–Wróbel