Wykorzystanie energii wiatru – trzeci dzień praktyki zagranicznej uczniów Technikum Agrobiznesu

5.03.2014 20:00

W środę 5 marca 2014 r. uczniowie zapoznali się ze sposobami pozyskiwania energii wiatrowej. Oprócz wiatraków lądowych, które wprawdzie znane są także w Polsce, ale w Niemczech są wykorzystywane na znacznie większą skalę, występują też wiatraki morskie.

Obejrzeliśmy dzisiaj ogromny port w Bremerhaven niedaleko Hamburga, do którego są dowożone wielkich rozmiarów konstrukcje, następnie wędrują one drogą morską na Morze Północne, są tam składane i montowane, tworząc farmy wiatraków. Są one łączone siecią energetyczną z miastami położonymi na wybrzeżu Niemiec, które zasilają. Inwestycje takie są wprawdzie kosztowne, ale za to nieodpłatnie pozyskuje się energię siłami przyrody przez lata. Poza tym można się chociaż częściowo uniezależnić od importu energii.

Przy okazji pobytu w Bremerhaven młodzież prześledziła wszystkie strefy klimatyczne w Klimahaus 8° Ost. Dom Klimatu to fascynujący świat nauki i rozrywki. W czasie podróży przez trzy oddzielne części Klimahaus zwiedzający na własnej skórze odczuwają klimat panujący w różnych strefach klimatycznych Ziemi – suche zimno, parną wilgoć i palący upał – oraz dowiadują się, jak udało się ludziom dostosować do nawet najtrudniejszych warunków klimatycznych. Na gości czekają imponujące przestrzenne przeżycia: strefy klimatyczne na ziemi, instalacje multimedialne, interaktywne eksponaty, akwaria i wiele innych atrakcji.

Więcej artykułów w zakładce: Leonardo daVinci (kliknij)

Elżbieta Wojtyna, Milena Wojda–Wróbel