Herbatka pod wulkanem- uczniowie z Blichu na Azorach

12.03.2014 18:44

23 lutego 2014r., po dwunastu godzinach podróży, rozpoczęła się kolejna przygoda uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. T. Kościuszki RCKUiP w Łowiczu z projektem Comenius pt. „Technologia żywności w Europie – różnice i podobieństwa”.

Tym razem dwie uczennice, Kinga Bakalarska i Andżelika Kotlarska z klasy III Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego wraz z nauczycielką języka angielskiego, Anną Tomczak, zgłębiały tajniki uprawy herbaty na wyspie Sao Miguel należącej do archipelagu azorskiego. Azory to jedyne miejsce w Europie, w którym warunki klimatyczne pozwalają na uprawę tej rośliny.

To właśnie herbata stanowiła temat przewodni spotkania partnerów projektu w Portugalii. Uczestnicy przedstawili proces produkcji i właściwości herbat uprawianych w ich krajach, a mianowicie, uczennice z Polski przedstawiły informacje na temat herbaty rumiankowej i miętowej, z Francji – z lipy i pokrzywy, z Grecji – z werbeny, Turcy omówili tradycję picia i parzenia herbaty, Włosi zaś właściwości herbaty czarnej. Gospodarze przedstawili czarną herbatę uprawianą na ich wyspie – Pekoe.  Uczestnicy wyjazdu mieli okazję poznać genezę uprawy herbaty na wyspie, jak również prześledzić poszczególne etapy  produkcji oraz obejrzeć herbaciane pola. Wizyty w dwóch fabrykach herbaty, Porto Formoso i Gorreana, zostały uwieńczone degustacją tegoż wybornego trunku.

Wyjazdy z programu Comenius to nie tylko nauka, to także poznawanie smaków,  kultury, historii i obyczajów krajów goszczących. Tym razem uczniowie odkrywali zabytki Sao Miguel, a w szczególności miasta Ponta Delgada. Po oficjalnym powitaniu przez burmistrzów Ponta Delgada i Ribeira Grande, uczestnicy podziwiali urokliwe zakątki wyspy, laguny Lagoa das sete cidades, jezioro Furnas, Park Narodowy Caldeira Velha, ogród botaniczny Park Terra Nostra Garden, gdzie pływali w naturalnym basenie, przez który przepływały gorące źródła. Sao Miguel to doskonałe miejsce na spacery po czarnych plażach nad brzegiem Atlantyku, a jej wulkaniczne pochodzenie i wyjątkowy klimat pozwala podziwiać zielone zbocza wyspy. Uczestnicy wyjazdu odwiedzili również Muzeum Geologiczne i plantację ananasów.

Wycieczka do Ponta Delgada to ostatni wyjazd uczniów ZSP nr 2 RCKUiP w Łowiczu w ramach programu Comenius, przed nimi kolejne wielkie wyzwanie. W kwietniu będą pełnić rolę gospodarza dla kolegów i koleżanek z Włoch, Turcji, Francji, Grecji
i Portugalii.

Anna Tomczak