Być w ciągłym ruchu dążąc nieustannie do rozwoju jako motto firmy CLAAS, czyli 7. dzień praktyki zawodowej uczniów z Technikum Agrobiznesu.

12.03.2014 17:53

Kontynuując zajęcia dotyczące analizy silników zmieniliśmy miejsce odbywania praktyki – na firmę CLAAS KGaA mbH. Mieliśmy możliwość przeanalizowania:

- procesu technologicznego flagowych maszyn, tzn. najnowocześniejszego na świecie kombajnu zbożowego Claas Lexion 780 oraz coraz chętniej kupowanego ciągnika Claas Xerion 5000,

- zasad działania silników montowanych w w/w maszynach,

- strategii marketingowej stosowanej w rodzinnej, ze 100-letnią tradycją firmie.

Firma Claas ma obecnie 11 filii na świecie. Zatrudnienie w tym przedsiębiorstwie wynosi 11.000 pracowników, co daje 3 miejsce na świecie. 80% produkowanych maszyn i urządzeń jest bezpośrednio pod konkretne zamówienia, a ok. 20% jest wysyłanych na różne targi, wystawy, do ośrodków szkoleniowych (jeden z nich znajduje się w Deuli Nienburgu) oraz do handlowców. W Europie największymi odbiorcami wytwarzanych produktów są: Niemcy, Francja, Wielka Brytania i Polska. Poprzedni 2013 r. był dla firmy rekordowy jeśli chodzi o osiągnięty obrót, gdyż przychód ze sprzedaży wyniósł 6,8 mld euro, z czego 5-6% zostało przeznaczone na inwestycje.

Osobą, która pomogła nam zrealizować zajęcia była Polka mieszkająca w Niemczech i od roku pracująca w firmie Claas, więc nie mieliśmy żadnych problemów z komunikacją.

Więcej artykułów w zakładce: Leonardo daVinci (kliknij)

Elżbieta Wojtyna, Milena Wojda–Wróbel