Funkcjonowanie ratownictwa medycznego w Polsce- spotkanie z Piotrem Malczykiem

14.03.2014 15:32

W ramach działań Samorządu Uczniowskiego działającego w ZSP nr 2 RCKUiP im. Tadeusza Kościuszki w Łowiczu jest organizowanie spotkań ze znanymi osobami, ludźmi z pasją. Na kolejnym spotkaniu , które dobyło się dnia 11 marca 2014r. zaprezentowano temat: Funkcjonowanie ratownictwa medycznego w Polsce.

Prowadzącym był Pan Piotr Malczyk- zawodnik Łowickiej Akademii Sportu od 2008 roku. Obecnie posiada 4 Kup w Taekwondo oraz żółty pas w Hapkido,  Mistrzowską Klasę Sportową nadaną przez Polski Związek Sportowy PZTO. Jest absolwentem naszej  szkoły, którą ukończył w 2010 roku. Piotr Malczyk pracuje od 2012 roku jako Strażak w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej  w Łowiczu w stopniu  starszy strażak, na stanowisku młodszy ratownik. Na spotkaniu przedstawił uczniom  jak działa straż pożarna i ratownictwo medyczne, które  udzielają pomocy podczas różnego rodzaju zdarzeń. Przybliżył zgromadzonym rolę poszczególnych jednostek pomocy medycznej np. Centrum Powiadamiania Ratunkowego, które  działa w systemie ratownictwa medycznego i krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego. Głównym zadaniem CPR jest przyjmowanie (numery telefonów 999, 998 i 112), analizowanie i wysyłanie przez dyspozytorów w miejsca zagrożeń odpowiednich służb. W CPR najczęściej działają razem służby dyspozytorskie straży pożarnej i pogotowia ratunkowego Przedstawił także ciekawą prezentację, w której zawarte były informacje dotyczące straży pożarnej, sprzęt , którym dysponuje jednostka w Łowiczu oraz zdjęcia z różnych działań ratowników. Zaproszony gość w dalszej części prelekcji mówił o pogotowiu ratunkowym, w tym o rodzajach zespołów pogotowia ratunkowego. Kilka słów poświęcił też swemu koledze „po fachu” – Zbigniewowi Bródce, z którym pracuje .  W swoim wystąpieniu odnosił się do własnych przeżyć, które towarzyszyły mu podczas różnych akcji ratowniczych, w których brał udział. Obok informacji o ratownictwie  prelegent  udzielił młodszym kolegom i koleżankom  wielu cennych rad. Zachęcił młodzież do aktywnego trybu życia i znalezienia pasji, gdyż jak sam stwierdził, bez niej życie jest jałowe.

Magdalena Gasińska, Grzegorz Słoma