Uczniowie z Technikum Agrobiznesu wspominają praktykę zawodową w Niemczech

30.03.2014 14:58

Uczniowie z Technikum Agrobiznesu wspominają praktykę zawodową w Niemczech „Produkcja biopaliw lub świadczenie usług agroturystycznych szansą na dodatkową działalność gospodarczą na terenach wiejskich”

W marcu 2014 r. 18 uczniów z klasy trzeciej, drugiej i pierwszej Technikum Agrobiznesu uczestniczyło w 2–tygodniowej praktyce zawodowej w ośrodku kształcenia zawodowego DEULA Nienburg GmbH znajdującego się na terenie Dolnej Saksonii w Niemczech. Opiekę nad uczniami sprawowały nauczycielki: Elżbieta Wojtyna i Milena Wojda – Wróbel.

To przygotowanie zawodowe można było zrealizować dzięki Programowi Unii Europejskiej „Uczenie się przez całe życie” Leonardo da Vinci Wymiany i staże.

Ośrodek w DEULI Nienburg, który rozpoczął swą pracę na rzecz wdrażania mechanizacji rolnictwa już na początku XX wieku i do dnia dzisiejszego jest jednym z bardziej znanych w Niemczech. Dzięki wyposażeniu ośrodka w najnowocześniejsze maszyny i urządzenia można była na miejscu zrealizować zajęcia z zakresu:

agregatowania ciągników dużej mocy z różnymi urządzeniami,

- pracy z opryskiwaczami rolniczymi i stosowania środków ochrony roślin,

- eksploatacji różnego rodzaju silników stosowanych w maszynach

i pojazdach rolniczych,

- analizy budowy i rentowności kolektorów, zarówno tych służących do podgrzewania wody, jak i do ogrzewania pomieszczeń w budynkach oraz fotoogniw, które wytwarzają prąd,

- funkcjonowania biogazowni.

Uczniowie mieli możliwość odbywać także wyjazdowe zajęcia praktyczne:

• w miejscowości Hasbergen, w której znajduje się siedziba jednej

z bardziej znanych firm wytwarzającej maszyny i urządzenia wykorzystywane w produkcji roślinnej – AMAZONEN-WERKE,

• w Bremerhaven, do którego są dowożone wielkich rozmiarów konstrukcje, następnie wędrują one drogą morską na Morze Północne, są tam składane i montowane, tworząc farmy wiatraków,

• w miejscowości Uchte, gdzie znajduje się gospodarstwo agroturystyczne Hof Frien Familie Mayland–Quellhorst, prowadzone przez Polkę, która wykonała instruktaż, jak należy ukształtować marketing usług, aby funkcjonować na rynku przez wiele lat i w ciągu całego roku przyjmować gości,

• na terenie świetnie prosperującej fabryki nowoczesnych kombajnów i ciągników – firmy CLAAS,

• w Wolfsburgu, w którym na terenie fabryki Volkswagen od 1973 r. działa kantyna, w której sprzedawane są Currywurst pochodzące ze znajdującej się na terenie miasta ekologicznej masarni.

– „Mieliśmy wrażenie, że znajdujemy się nie tylko w innym kraju, ale w innym świecie”

– „Wielka szkoda, że trzeba wyjechać za granicę, aby zobaczyć dobrze prosperującą gospodarkę, że u nas nie ma już zakładów produkujących ciągniki, kombajny, czy wysokiej klasy samochody”

– „Co za kraj! Czysto, porządnie, solidnie i jeszcze wszyscy są uśmiechnięci, mili dla siebie i się nie spieszą!”

– „Pracują osiem godzin dziennie od poniedziałku do piątku, dobrze zarabiają, mają czas dla siebie i dla rodziny”

– „Ciekawe, dlaczego Niemcom się prawie wszystko opłaca, a u nas ciągle słychać, że pracować nie ma sensu”

– „No tak, ale niemieckie państwo zawsze dbało o swoich, a nasze nie…”

– „Każdy uczeń powinien odbyć praktykę w Niemczech, to się nauczy tego, czego się u nas nigdzie nie będzie mógł nauczyć”

To tylko niektóre spostrzeżenia zadowolonych z wyjazdu uczniów (niektórzy twierdzą, że są wręcz zachwyceni

 

Elżbieta Wojtyna