07.10 oraz 27.10. 2010 r. uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 RCKUiP w Łowiczu wybrali się na wycieczkę do Kłodawy. Była to już trzecia grupa, która, korzystając z dofinansowania wycieczek dla szkół i placówek przydzielonego przez Powiat Łowicki oraz WFOŚiGW w Łodzi, miała okazję zwiedzić największą kopalnię soli w Polsce.
Kopalnia soli w Kłodawie działa od 60 lat i jest największą tego typu kopalnią w Europie Środkowej. Wydobycie surowca odbywa się na głębokości od 450 do 750 metrów pod ziemią (winda zjeżdża w dół z prędkością 6 m/s). Uczniowie ZSP nr 2 w Łowiczu zwiedzali korytarze i komory znajdujące się na głębokości około 600 metrów, w tym pomieszczenie, w którym kilka lat temu odbyła się pierwsza Msza święta oraz koncert w wykonaniu muzyków filharmonii katowickiej. Przewodnik przybliżył młodzieży historię powstania kopalni, uzupełniając fakty ciekawymi legendami. Opowiedział o sposobach pozyskiwania soli, o rodzajach surowca, jaki napotykają górnicy pracujący w kopalni w Kłodawie.
Uczniowie spędzili pod ziemią ponad dwie godziny. Był to czas, który pozwolił młodzieży poznać specyfikę pracy górników, przekonać się, jak ważne zadanie mają do wykonania pracujący kilkaset metrów pod ziemią mężczyźni. Odwaga górników, ich zaangażowanie i wielkie poświęcenie dla dobra wspólnej sprawy - taka postawa zasługuje na wielki szacunek.