Powierzeni Matce Bożej

14.04.2014 9:33

XXI Pielgrzymka Maturzystów Diecezji Łowickiej na Jasną Górę obyła się 12 kwietnia 2014 r. w wiosennej, słonecznej aurze. Wśród blisko 4 tys. uczniów klas maturalnych z 61 szkół ponadgimnazjalnych, spośród 37 parafii z terenu Diecezji Łowickiej znalazło się 82 maturzystów z ZSP nr 2 RCKUiP im. Tadeusza Kościuszki w Łowiczu wraz ze swoimi nauczycielami i katechetami. Młodzież udała się do Częstochowy na zaproszenie Biskupa Łowickiego - Andrzeja Franciszka Dziuby.

Pielgrzymka do Matki Bożej, dała młodzież możliwość skorzystania z sakramentu pokuty,  przeżycia w duchu pobożności nabożeństwa Drogi Krzyżowej, uczestnictwa w Eucharystii, której przewodniczył Biskup Ordynariusz, w ciszy i w skupieniu oddania się modlitwie w Kaplicy Matki Bożej przed Cudownym Obrazem, zasłuchania się w słowa konferencji duchowej, którą wygłosił dr inż. Jacek Pulikowski - wykładowca na Politechnice Poznańskiej oraz wykładowca w Studium Rodziny przy Wydziale Teologicznym UAM w Poznaniu, czynnie zaangażowany w działalność Duszpasterstwa Rodzin. Razem z żoną Jadwigą służą swoją wiedzą i doświadczeniem wielu małżeństwom w kryzysie i przygotowują młodych do założenia rodziny, prowadzą kursy przedmałżeńskie.

Każdy z przybyłych na Jasną Górę maturzystów, nauczycieli, katechetów, księży i sióstr zakonnych miał wiele spraw i trosk, które powierzył Matce Bożej. Dla uczniów była to doskonała okazja, aby pomodlić się o pomyślne wyniki egzaminów maturalnych, pozytywne opinie komisji kwalifikacyjnych i podejmowanie trafnych decyzji dotyczących przyszłości. Na koniec pielgrzymki nastąpił Akt Zawierzenia maturzystów Czarnej Madonnie.

Motywem przewodnim tegorocznego pielgrzymowania były słowa: „Wierzę w Syna Bożego”. Stanowią one hasło bieżącego roku duszpasterskiego w Polsce. Zamyślenie nad wiarą przybyłych na tegoroczną Pielgrzymkę Maturzystów pątników łączyło się z wydarzeniem kanonizacji Ojca Świętego Jana Pawła II, która będzie miała miejsce 27 kwietnia 2014 r. w Rzymie.

Tegoroczną pielgrzymkę maturzystów z Blichu przygotowali: p. Piotr Sumiński, ks. Sylwester Łajszczak p. Emilia Adamowicz, p. Aleksandra Pawlina oraz klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu: Tomasz Stępniak, Rafał Nawrocki, Bartłomiej Borowski, Jakub Kita.

Piotr Sumiński