Wycieczka do sejmu RP

28.05.2014 8:50

W dniu 22 maja 2014 roku dwie klasy z ZSP nr 2 RCKUiP im. Tadeusza Kościuszki w Łowiczu, II Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych oraz I Technikum Logistycznego wraz z opiekunami – panią Urszulą Surmą, panem Grzegorzem Chojnackim i panem Kamilem Szkupem, były na wycieczce w Warszawie. Towarzyszyła im pani Dorota Więckowska, pracownica biura poselskiego posła Piotra Polaka z PIS. Uczniowie mieli szansę zwiedzić Muzeum- Łazienki Królewskie, Stadion Narodowy oraz Sejm i Senat Rzeczpospolitej Polskiej.

W Łazienkach Królewskich uczniowie spacerowali pięknymi i zielonymi alejkami parku, zwiedzili Pałac Myśliwski, czyli rezydencję bratanka króla Stanisława Augusta, Józefa Poniatowskiego. Piękna, XVIII-wieczna budowla zbudowana na planie kwadratu, w późniejszych latach powiększona o boczne pawilony, zachwyca swoim wyglądem i dziełami sztuki. Tuż przy wejściu do pałacu ustawione zostały rzeźby „Zefira” oraz „Flory”. W górnej niszy umieszczono medalion z inicjałami właściciela budynku.

Kolejnym punktem atrakcji był słynny Pałac na Wyspie, który był niegdyś Letnią Rezydencją króla Stanisława Augusta. Początkowo była to łaźnia, którą w XVIII wieku panujący z pomocą wybitnych architektów przekształcił w willę-muzeum. W późniejszych latach stało się to miejscem wystaw rzeźb królewskich. Wnętrza pałacu wypełnione są filozoficzną sztuką, która ukazywała poglądy ówczesnego władcy. Nawiązania do mitologii greckiej, której w budynku nie brakuje, miały za zadanie przedstawienie rządów króla.

Kiedy uczniowie zakończyli zwiedzanie parku, autokarem udali się na Stadion Narodowy. Mieli szansę obejrzeć ogromną przestrzeń budowli oraz podziwiać wspaniały widok z jego szczytu. Po krótkim odpoczynku, wielu sesjach fotograficznych, przemieścili się do Sejmu i Senatu RP. Tam, wraz z przewodniczką mieli możliwość zajęcia miejsc na galerii oraz z bliska obejrzeć salę posiedzeń sejmu. Usłyszeli również o historii budynku oraz samej instytucji sejmu. Następnie spacerowali sejmowymi korytarzami oraz obejrzeli piękną Salę Kolumnową. W międzyczasie spotkali się z posłem Przemysławem Błaszczakiem, przedstawicielem PIS. Złożył on życzenia i pozdrowienia dla uczniów oraz przekazał drobne upominki.

Uczniowie oraz opiekunowie wrócili do Łowicza w wyśmienitych nastrojach.

Aleksandra Kaźmirska