Wycieczka dydaktyczna do Strzelec

30.05.2014 9:53

W dniu 21 maja 2014 roku klasa I Technikum Agrobiznesu udała się na wycieczkędo Strzelec koło Kutna w celu zapoznania się z działalnością tej firmy.

Historia Strzelec sięga wczesnego średniowiecza i splata się z dziejami naszego Kraju.

Słownik geograficzny Królestwa Polskiego podaje, że już w 1389r. został wybudowany w Strzelcach z fundacji Księcia Mazowieckiego Siemowita IV kościół murowany kryty dachówką. W 1864r. wybudowano w stylu neorenesansowym pałac w Strzelcach, który przetrwał do dnia dzisiejszego. Roczniki Gospodarstwa Wiejskiego Władysława Grabskiego z 1853r. podają, że Strzelce w tym okresie są jednym z najbogatszych, wzorowo prowadzonym majątkiem na ziemiach Królestwa Kongresowego. Strzelce znajdują się w północno – zachodniej części województwa łódzkiego, zaledwie 30 km na północny – zachód od geometrycznego środka Polski. Jest to centrum Równiny Kutnowskiej na Nizinie Środkowo-Mazowieckiej. Panują tutaj warunki klimatyczne typowe dla całej Krainy Wielkich Dolin, charakteryzującej się przede wszystkim małą ilością opadów.

Po wyzwoleniu w 1945r. folwarki należące do Strzelec uległy parcelacji. Pozostał centralny majątek Strzelce obejmujący ca 900 ha z przeznaczeniem na ośrodek kultury rolnej w rejonie Kujaw. Na bazie tego majątku został powołany bezpośrednio po II wojnie światowej zarządzeniem Wojewódzkiego Urzędu Ziemskiego w Łodzi z dnia 8.11.1945r Zakład Hodowli Roślin Strzelce.

Od tego czasu zmieniała się nazwa i osobowość prawna przedsiębiorstwa, ale zawsze był to zakład hodowli roślin.

W roku 2006 nastąpiła zmiana nazwy firmy na Hodowla Roślin Strzelce Sp. z o.o Grupa IHAR.

Zakład w Strzelcach ma bardzo bogaty dorobek hodowlany: od 1945 r. wyhodowano tam 68 odmian roślin rolniczych.

Hodowla Roślin Strzelce jest polską firmą hodowlano-nasienną. W jej skład wchodzą zakłady:

Strzelce (woj. łódzkie),

Borowo (woj. wielkopolskie),

Kończewice (woj. kujawsko-pomorskie)

i Małyszyn w Gorzowie Wielkopolskim (woj. lubuskie).

Podstawowym kierunkiem działalności firmy jest hodowla twórcza nowych odmian najważniejszych gatunków roślin rolniczych (pszenicy ozimej i jarej, pszenżyta ozimego i jarego, rzepaku ozimego i jarego, jęczmienia jarego, owsa, bobiku, maku, lnu oleistego), hodowla zachowawcza odmian wyhodowanych w Spółce oraz produkcja i sprzedaż wysokiej jakości materiału siewnego.

Hodowla Roślin Strzelce jest wielokrotnym laureatem licznych plebiscytów, konkursów czy nagród związanych z wyhodowanymi odmianami, jakością materiału siewnego jak i wynikami ekonomiczno-gospodarczymi osiągającymi światowe standardy.

Zapoznaliśmy się z laboratoryjną hodowlą roślinnych kultur in-vitro, pracą na poletkach doświadczalnych hodowli roślin. Zobaczyliśmy urządzenia, które są potrzebne przy produkcji materiału siewnego (magazyny, silosy zbożowe oraz nowoczesne w pełni zautomatyzowane linie technologiczne do czyszczenia i zaprawiania nasion).

Poznaliśmy wiele odmian roślin hodowlanych m.in. owies Bingo i soję Albana.

Owies Bingo jest najplenniejszą odmianą w kraju, charakteryzuje się wysoką zawartością białka i tłuszczu. Jest odmianą wczesną o dobrej odporności na wylęganie. W 2012 roku odmiana ta została nagrodzona Złotym Medalem Polagra-Premiery 2012.

Soja Albana jest odmianą wczesną. Najplenniejsza z wszystkich odmian zarejestrowanych w Polsce. Ma długi okres wegetacji ok. 120 dni, zawiera dużą ilość białka i tłuszczu.

Soja dojrzewa w Polsce w trzeciej dekadzie sierpnia i pierwszej połowie września, a w rejonach północnych pod koniec września. W okresie dojrzewania soja gubi liście. Zbiór wykonuje się jednoetapowo kombajnem gdy wszystkie strąki są brązowe a nasiona twarde. Przy dobrej pogodzie nasiona wysychają na pniu do 12-14%

Poznaliśmy również organizację pracy przy produkcji mleka. Zwiedziliśmy oborę wolnostanowiskową z nowoczesną porodówką i cielętnikiem, w której znajduje się 310 krów dojnych (o wydajności, za laktację powyżej 9 tys. litrów), 242 jałówki, 148 cielaków. Oglądaliśmy halę udojową rybia ość, wolnostanowiskowy system utrzymania bydła, wóz paszowy do sporządzania TMR-u.

Mogliśmy poznać różne technologie konserwacji i przechowywania pasz (kiszonki, sianokiszonki: zakiszanie w pryzmach i w rękawach foliowych różnych pasz). Tego dnia z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu sporządzana była sianokiszonka z traw.

Zwiedzanie Zakładu SHR Strzelce osobiście umożliwił nam pan dyrektor Mariusz Śniecikowski (absolwent Blichu).

Tą wycieczkę z pewnością można zaliczyć do udanych. Dowiedzieliśmy się dużo o hodowli zwierząt i roślin. Zdobytą wiedzę z pewnością wykorzystamy w szkole, a póżniej w naszej, własnej działalności.

Pomimo wysokiej temperatury i zmęczenia wróciliśmy zadowoleni i mamy nadzieję, że takich wycieczek będzie więcej.

 

Monika Dubiel