Na wycieczce w Instytucie Polskiej Akademii Nauk

9.06.2014 11:20

W dniu 02 czerwca 2014 roku klasy I Technikum Agrobiznesu i Technologii Żywności oraz II Technikum Agrobiznesu, pod opieką nauczycieli Anny Kowalskiej, Emilii  Adamowicz oraz Małgorzaty Kosiorek, udały się na wycieczkę do Instytutu Genetyki i Hodowli Zwierząt Polskiej Akademii Nauk w Jastrzębcu.

Misją Instytutu jest działanie na rzecz innowacyjności oraz postępu biologicznego w rolnictwie, a także zastosowanie metod biotechnologii zwierząt dla poprawy jakości życia społeczeństwa, poprzez prowadzenie badań naukowych na światowym poziomie w zakresie genetyki i hodowli zwierząt oraz embriologii doświadczalnej i zachowania się zwierząt.

Główne kierunki badań podstawowych prowadzonych w IGHZ PAN obejmują genetykę molekularną, cytogenetykę, embriologię doświadczalną i biotechnologię, a także pod­stawy genetyczne fizjologii stresu i etologii zwierząt. Badania stosowane prowadzone są w dziedzinie genetyki populacji i hodowli zwierząt oraz systemów utrzymania zwie­rząt i produkcji zwierzęcej. Ważnym ich uzupełnieniem są badania w dziedzinie behawioru i oceny dobrostanu zwierząt.

Najważniejszym celem badań stosowanych jest opracowanie takich metod doskonalenia zwierząt i systemów produkcji zwierzęcej, które umożliwiają wytwarzanie bezpiecznej żywności o wysokiej wartości biologicz­nej, przy zachowaniu dobrostanu zwierząt produkcyjnych i ograniczeniu niepożąda­nego oddziaływania produkcji rolniczej na środowisko.

Pan profesor Mirosław Gabryszuk, z Zakładu Doskonalenia Zwierząt był naszym przewodnikiem. Ponadto poprzez prezentację multimedialną, przybliżył nam historię i cele działania instytutu. Następnie pani doktor Marta Walczak z Zakładu Zachowania się Zwierząt przekazała nam ciekawe zagadnienia dotyczące eksperymentów naukowych z psami, a pan profesor Tomasz Sakowski,  tak jak prof. Gabryszuk z Zakładu Doskonalenia Zwierząt, przeegzaminował nas z zagadnień dotyczących problemów  polskiego rolnictwa podkreślając istotne sprawy dotyczące bioróżnorodności, ze wskazaniem na tworzenie banku genów w stadach zachowawczych różnych gatunków zwierząt, na przykładzie bydła polskiego czerwonego i białogrzbietego.

Następnie zwiedziliśmy laboratorium jakości surowców o czym, w dalszej części, wypowie się przedstawiciel z klasy technologii żywności.

Obejrzeliśmy także dużą fermę królików, kóz, owiec oraz psy wykorzystywane w doświadczeniach nad wykrywaniem narkotyków, materiałów wybuchowych oraz działaniach innowacyjnych wykrywaniu nowotworów.

Wycieczka ta na długo zostanie w naszej pamięci. Umożliwiła  nam zapoznanie się z wykorzystaniem genetyki w rolnictwie, co zwiększa wydajność w gospodarstwie.

Poza  celami edukacyjnymi, wycieczka ta  pomogła nam w integracji z II klasą Agrobiznesu, dzięki czemu poznaliśmy nowe osoby.

Monika Dubiel

 

Jako uczennica klasy technologicznej chciałabym opowiedzieć  o laboratoriach, które się tam znajdują.

Oprowadził nas po nich, kierownik Laboratorium Jakości Surowców, pan profesor Artur Jóźwik oraz szczegółowo opisał, co tam można zobaczyć.

Pokazał nam między innymi różnego rodzaju wirówki (urządzenia do oddzielania np. osocza z krwi) czy maszyny stosowane do analizy produktów, do badania ich składu, wartości energetycznej, do oznaczania morfologii krwi. Dla mnie jednym z najciekawszych urządzeń była prasa mająca nacisk 5 ton, służąca do badania twardości oraz rozciągliwości różnych materiałów.

Bardzo interesujące były też aparaty używane do szczegółowej analizy mleka - punkt zamarzania, zawartość białek, tłuszczów itp. Jeden z pracowników zakładu przybliżył nam sposób,  na stworzenie swojego jadłospisu,  obliczenie ile składników odżywczych dziennie potrzebuje nasz organizm przy danym trybie życia.

Ogólną ideą instytutu są:

- badania nad strukturą, ekspresją i transferem genów zwierząt domowych

-badania genomów zwierząt domowych na podstawie markerów genetycznych
i poliformizmu fragmentów restrykcyjnych DNA

- biotechniki zarodków zwierząt

- genetyczne i fizjologiczne podstawy reaktywności stresowej u zwierząt

- oceny skuteczności różnych metod selekcji i doskonalenia zwierząt

-optymalizacja systemu chowu i użytkowania zwierząt w aspekcie jakości oraz wartości odżywczej i technologicznej produktów zwierzęcych.

Badania te są prowadzone w różnych zakładach i obejmują:

- Zakład Immunogenetyki Zwierząt

-Zakład Doskonalenia Zwierząt

-Zakład Biologii Molekularnej

-Zakład Zachowania się Zwierząt

-Zakład Embriologii Doświadczalnej

-Zakład Cytogenetyki Molekularnej

-Zakład Doświadczalny

-Studia Doktoranckie

-Laboratorium Jakości Surowców

Na wycieczce tej dowiedzieliśmy się bardzo dużo nowych i ciekawych informacji, aczkolwiek mogliśmy popisać się też wiadomościami zdobytymi do tej pory w naszej blichowskiej szkole.

Myślę że mimo niesprzyjającej pogody wyjazd można zaliczyć do jednego z bardzo udanych i ciekawych

Emilia Pacek