XXXVIII Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych

17.06.2014 13:33

W dniach 06.06-07.06.2014 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Wincentego Witosa w Nawojowej odbył się finał XXXVIII Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych (OWiUR).

Wśród 222 najlepszych uczniów szkół rolniczych z całej Polski znalazło się czworo z ZSP nr 2 RCKUiP im. Tadeusza Kościuszki w Łowiczu. To już kolejny udział uczniów ze szkoły na Blichu w tej Olimpiadzie. Młodzież blichowska w swoich blokach zaprezentowała się następująco:

• Kacper Wilk w bloku mechanizacji rolnictwa zdobył tytuł laureata,
  • Justyna Malejka  w bloku żywienie zdobyła tytuł laureata,
  • Wioletta Fangrat w bloku ogrodnictwo zdobyła tytuł finalisty,
  • Bartosz Bogucki w bloku mechanizacji rolnictwa zdobył tytuł finalisty.

Uczniowie z ZSP Nr 2 RCKUiP w Łowiczu otrzymali dyplomy potwierdzające udział w XXXVIII OWiUR, ponad to są zwolnieni z części pisemnej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe oraz wygrali indeksy na wyższe uczelnie rolnicze w Polsce. Kacper Wilk dodatkowo został nagrodzony stypendium Banku Gospodarki Żywnościowej w wysokości ok. 350 zł miesięcznie  (pod warunkiem, że rozpocznie studia).

Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych jest jedną z najstarszych w Polsce, organizowaną od 1977 roku. Jej głównym celem jest popularyzacja i pogłębianie wiedzy rolniczej oraz rozwijanie wśród młodzieży zainteresowań rolnictwem. Ukazuje również zalety życia na wsi. Olimpiada jest sprawdzianem z zakresu szeroko pojętej wiedzy rolniczej - teoretycznej i praktycznej.

Piotr Sumiński