„Produkcja biopaliw lub świadczenie usług agroturystycznych szansą na dodatkową działalność gospodarczą na terenach wiejskich” – grupa gastronomiczna 15.06.2014 – 28.06.2014 r

24.06.2014 16:00

W niedzielę 15 czerwca 2014 r. grupa 18 uczniów z klasy 3 Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego i 2 Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych wyjechało na 2 tygodniową praktykę zawodową do ośrodku kształcenia zawodowego: Illut Berlin – Brandenburg w Niemczech.

Opiekunami grupy zostały p. Anna Kosmowska - nauczycielka przedmiotów gastronomicznych i p. Marta Staszewska - nauczycielka języka niemieckiego. Młodzież uczestniczy w tej formie przygotowania zawodowego dzięki Programowi Unii Europejskiej Leonardo da Vinci „Uczenie się przez całe życie” wymiany i staże.

Wyjazd nastąpił o godzinie 6:00 rano, natomiast na miejsce dotarliśmy o godzinie 16:30 z godzinną przerwą na krótkie zwiedzanie Berlina J.

Uczniów naszej szkoły powitał dyrektor ośrodka – pan Walter Siegmund. Zostaliśmy poinformowani o regulaminach wewnętrznych, przepisach bhp i p.poż. oraz planie zajęć na najbliższy tydzień.

Następnego dnia uczestnicy praktyki zostali zapoznani z wyposażeniem i urządzeniami w placówce gastronomicznej oraz zagospodarowaniem terenu wokół placówki.

Tego dnia część uczniów pracowała w kuchni pomagając w przygotowaniu posiłków, inni natomiast zajmowali się sprzątaniem placówki oraz terenów wokół niej tj. stołówki, zielonego ogrodu, kawiarni, sali bilardowej i telewizyjnej, baru piwnego. Uczniowie pracowali również na zewnątrz grabiąc skoszoną trawę i liście, zamiatając chodniki. W tym dniu odbywał się mecz w ramach Mistrzostw Świata  Piłki Nożnej w Brazylii: Niemcy – Portugalia, toteż nasi uczniowie uczestniczyli w przygotowaniu Strefy Kibica. Wieczorem opiekunowie,  uczniowie oraz pracownicy placówki i okoliczni mieszkańcy Illut wspólnie obejrzeli mecz, który zakończył się radosnym wynikiem 4:0 dla gospodarzy.

W ośrodku oprócz naszej grupy odbywa praktyki druga grupa z Polski, w ramach integracji odbył się miedzy chłopcami mecz piłki nożnej.

Anna Kosmowska, Marta Staszewska