Sen o wolnej Polsce, śniony przez pokolenia Polaków, ziścił się w 1918 r. Dnia 10.11.2014 r. społeczność ZSP nr 2 RCKUiP w Łowiczu zebrała się, aby podczas uroczystej akademii świętować najważniejsze święto narodowe – Dzień Niepodległości, który w kalendarzu w naszej Ojczyźnie wpisane jest dzień później.
Po wprowadzeniu sztandaru szkoły, odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego głos zabrała Pani Dyrektor – Maria Laska. Przybliżyła historię tak ważnego dla Polaków dnia, po czym odczytała list prezydenta RP Bronisława Komorowskiego skierowany do młodzieży. Następnie uczniowie, nauczyciele, pracownicy obsługi i administracji obejrzeli montaż słowno-muzyczny poświęcony jednemu z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. Uczniowie z klas: I Technikum Informatycznego, I Technikum Mechanizacji Rolnictwa, I Technikum Logistycznego, I Technikum Mechanizacji Rolnictwa i Technikum Agrobiznesu przygotowali i zaprezentowali patriotyczne wiersze. Recytowali teksty m.in. M. Konopnickiej, W. Szymborskiej, A. Słonimskiego. Poezja przeplatana była opisem historycznym dążenia narodu polskiego do niepodległości.
Wyjątkowym momentem podczas uroczystości było przekazanie sztandaru. W ujmującej ciszy młodzież z klas trzecich: Ewa Pietrzak, Daniel Pawłowicz, Aleksandra Kaźmirska, Sylwia Kosiorek, Ewelina Kurczak i Łukasz Budzeń przekazała sztandar blichowskiej szkoły uczniom z klas drugich: Magdalenie Dratwie, Jakubowi Boguszowi, Magdalenie Skonecznej, Bartoszowi Pełce, Krystianowi Jagodzie, Szymonowi Staniszewskiemu. Pięknym gestem młodzieży podczas przyjmowania sztandaru było przyklęknięcie przed nim i ucałowanie go. Do tego urzekającego gestu odniosła się Pani Dyrektor. Powiedziała: „Sztandar jest symbolem szkoły. Stanowi on znak tożsamości wspólnoty. Łączy tych, którzy chcą urzeczywistniać te same wartości, a dzięki temu stanowi również znak ciągłości i trwania szkoły na Blichu”. Dodała też, że rangę sztandaru podnosi fakt jego poświęcenia. W związku z tym ma on dwa wymiary: świecki i religijny, co jest dodatkowym powodem oddawania mu należytych honorów. Zebrani usłyszeli również, że sztandar będzie noszony podczas ważnych uroczystości religijnych, patriotycznych, państwowych i szkolnych. „Przywilej noszenia go będzie przysługiwał jedynie członkom pocztów sztandarowych, w skład których będą wchodzić uczniowie w sposób szczególny urzeczywistniający wartości symbolizowane przez sztandar” – powiedziała Pani Dyrektor.
Oprawę uroczystości z okazji Dnia Niepodległości przygotowali: p. Magdalena Drobnik – Pudłowska, p. Dariusz Surma, p. Mariusz Szewczyk, p. Waldemar Osica, Zespół Pieśni i Tańca „Blichowiacy”, pod kierunkiem: p. Jana Dutkiewicza i p. Marcina Klimczaka, który zaprezentował pieśni patriotyczne, takie jak: „Rota”, „Szara piechota”, „Boże, coś Polskę”.