Czad to bezbarwny i bezwonny gaz; nie ma smaku ani… skrupułów. Gdy jego stężenie w powietrzu przekroczy 1,28%, po trzech wdechach stracisz przytomność, po trzech minutach – życie.
Komenda Powiatowa Straży Pożarnej w Łowiczu uczestniczy w ogólnopolskiej akcji społecznej informującej o zagrożeniach związanych z zatruciem czadem. W ramach tej akcji uczniowie z klas: I LOG, I TIN, I TMR, II TA i I M wzięli udział w spotkaniu z mł. ogniomistrzem Waldemarem Krajewskim.
Uczniowie dowiedzieli się, o skali zjawiska, kto jest najbardziej narażony na zatrucie tlenkiem węgla, jak takim wypadkom zapobiegać, jak udzielać pierwszej pomocy osobom poszkodowanym. Problem jest bardzo istotny, szczególnie podczas sezonu grzewczego. Statystyki informują, że rocznie z powodu zatrucia czadem ginie w Polsce ok. 120 osób. Informowanie o tym jest ważne również dlatego, że zagrożeń tych dość łatwo jest uniknąć przestrzegając kilku podstawowych zasad: przeprowadzać cyklicznie kontrole przewodów kominowych i wentylacyjnych, sprawdzać sprawność techniczną urządzeń grzewczych, nie zasłaniać kratek wentylacyjnych. W trosce o własne bezpieczeństwo warto zamontować specjalne czujniki, które alarmują w razie pojawiającego się niebezpieczeństwa.
Po wykładzie połączonym z prezentacją młodzież wypełniała test związany ze znajomością znaków ewakuacyjnych. Wśród osób z najlepszymi wynikami testu rozlosowano pięć nagród – czujników dymu.