Dziewiętnastego dnia dwunastego miesiąca roku pańskiego 2014, społeczność Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 RCKUiP im. Tadeusza Kościuszki w Łowiczu zebrała się na Wigilii Szkolnej. Wśród tych, którzy zaszczycili uroczystość swoją obecnością zanleźli się: przewodniczący Rady Powiatu p. Krzysztof Górski, dyrektor Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych w Starostwie Powiatowym w Łowiczu p. Teresa Wicher, p. Marianna Krysztofiak - przewodnicząca Rady Rodziców, Dyrekcja szkoły, grono pedagogiczne, pracownicy niepedagogiczni placówki, rodzice, uczniowie wszystkich klas wraz z wychowawcami.
W grudniowej porze, lecz nie w zimowej scenerii, zebrani uczestniczyli w tej wzruszającej uroczystości, której scenariusz przygotowała p. Emilia Adamowicz, katechetka. Zaproponowała w nim kolędowanie przeplatane poezją i rysem historycznym powstawania kolęd oraz świąt Narodzenia Pańskiego w ogóle. Wiersze deklamowali: Kasia Ciesielska, Sylwia Kamińska, Gosia Gołębiewska, Krystian Górowski. Każdy miał okazję wsłuchać się w utwory liryczne takie jak: „Trzej Królowie” Marii Konopnickiej, „Kolęda – Kołysanka”, „Przy wigilijnym stole” Jana Kasprowicza. W czasie, kiedy Ola Kaźmirska i Bartek Szwarocki przedstawiali dziejopis kolęd i świąt bożonarodzeniowych, Kamil Szczepanik wyświetlał na dużym ekranie prezentację multimedialną przygotowaną przez ks. lic. Sylwestra Łajszczaka – szkolnego katechetę i duszpasterza. Przedstawiała ona fotografie z Ziemi Świętej, gdzie ongiś narodził się Chrystus Pan, Zbawiciel. Zespół Pieśni i Tańca „Blichowiacy” dał koncert kolęd. Na potrzeby tego doniosłego wydarzenia, kierownik muzyczny p. Jan Dutkiewicz zaaranżował 8 utworów. Wśród nich znalazły się teksty takie jak: „Anioł Pasterzom mówił”, „Przybieżeli do Betlejem pasterze”, „Bóg się rodzi” i inne. Aby zachęcić uczestników Szkolnej Wigilii do wspólnego śpiewania, na wspomnianym wcześniej ekranie prezentowane były teksty poszczególnych utworów. To ułatwienie spowodowało, że wiele osób śpiewało wraz z „Blichowiakami”. Najbardziej dźwięcznie brzmiały głosy uczniów z klasy 4 Technikum Mechanizacji Rolnictwa. Donośne, męskie tony blisko trzydziestoosobowego oddziału sprawił, że śpiewane kolędy brzmiały jeszcze piękniej.
Po zakończeniu części artystycznej nadszedł moment, w którym zabrała głos dyrektor szkoły p. Maria Laska. W swoim słowie skierowała do wszystkich życzenia świąteczne. Wyraziła radość i wdzięczność z przybycia zaproszonych gości oraz całej społeczności blichowskiej szkoły. Po Niej swoje życzenia złożyli: p. Krzysztof Górski, p. Teresa Wicher, przewodnicząca Rady Rodziców p. Marianna Krysztofiak, przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Adrian Koza, ks. lic. Sylwester Łajszczak. Duchowny przekazał również przepiękne życzenia w imieniu nieobecnego na uroczystości Ks. Bp. Józefa Zawitkowskiego. Wszystkie wypowiadane słowa nabierały jeszcze większej wagi, kiedy słuchający ich przed oczami mieli figurki malutkiego Jezusa, Maryi i Józefa, czuli rozprzestrzeniającą się po auli woń siana i żywej choinki, a lampki na niej rozweselały każdego, kto na nią spojrzał. Pracowite ręce dziewcząt z klasy 2 Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych stworzyły śliczną dekorację. Dzięki nim przystrojona sala gimnastyczna stała się miejscem iście rodzinnego spotkania.
Po zakończonych przemowach, życzeniach i przesłaniach przyszła chwila na wsłuchanie się w słowa z Ewangelii wg św. Łukasza o narodzeniu Pana Jezusa. Ten fragment z Pisma św. w przejmującej ciszy przeczytał p. Piotr Sumiński - nauczyciel religii i szkolny katecheta. Zaraz potem ks. Sylwester pobłogosławił opłatki, aby każdy mógł je wziąć i się nimi podzielić z drugą osobą. I tak też się stało. Pani Dyrektor wraz z Klaudią Michalską i Adrianem Kozą rozdawali ten biały chleb. Nikt nie został z pustymi rękoma. Uczniowie, nauczyciele, rodzice, pracownicy szkoły, zaproszeni gości zatopili się w kimacie świątecznych życzeń. Po tych wzruszających chwilach młodzież rozeszła się do domów, a pozostali udali się na poczęstunek przygotowany przez uczniów klas gastronomicznych. Ich nauczyciele zatroszczyli się o to, aby przyrządzone potrawy były smaczne i przede wszystkim wigilijne. Tutaj słowa uznania należą się p. Edycie Kłak, p. Oldze Kwapisz - Wojdzie, p. Annie Kosmowskiej, p. Urszuli Surmie, p. Iwonie Bogusiewicz – Kuś, potrawy bowiem przygotowane były i podane bardzo wykwintnie.