Zajęcia wdrażające zmodyfikowany program nauczania

30.12.2014 19:40

logo

W miesiącu grudniu zrealizowano zajęcia wdrażające zmodyfikowany program nauczania w ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego  Funduszu Społecznego. Zajęcia odbywały się w ramach zajęć pozalekcyjnych w soboty, w dwóch 12 osobowych grupach. Grupy składały się z uczniów klas technikum mechanizacji rolnictwa. Trenerami grup byli: Wojciech Białecki i Mariusz Szewczyk.

Tematyka zajęć obejmowała zagadnienia związanie z alternatywnymi źródłami pozyskiwania energii i zawierała w sobie następujące zagadnienia:

- pozyskiwanie biopaliw

- rodzaje biopaliw

- znaczenie biopaliw w gospodarce

- rośliny energetyczne w pozyskiwaniu energii w gospodarstwach domowych i rolnych

- opłacalność pozyskiwania energii z roślin energetycznych

- sposoby pozyskiwania i przetwarzania energii słonecznej

- energia słoneczna i koszty jej pozyskiwania dla gospodarstwa domowego i rolnego

- sposoby pozyskiwania i przetwarzania energii z wiatru i wody

- energia geotermalna

Całkowity czas trwania zajęć wyniósł 60 godzin i obejmował zarówno zajęcia teoretyczne jak i praktyczne. Podczas trwania zajęć przeprowadzono na początku jaki na koniec zajęć sprawdzenie wiedzy ogólnej na temat pozyskiwania energii z alternatywnych źródeł pochodzenia. Okazało się, że na początku zajęć uczniowie posiadali wiedzę ogólną na poziomie dostatecznym. Wynikało to z faktu, że niektórzy z nich w swoim otoczeniu zetknęli się z urządzeniami służącymi do pozyskiwania energii z: kolektorów słonecznych i energii wiatru. Była to jednak wiedza dość powierzchowna. Pod koniec zajęć uczniowie wykazywali się już bardziej szczegółową wiedzą na temat budowy urządzeń, możliwych technicznych rozwiązań, czy też kosztów pozyskiwania energii ze źródeł alternatywnych.

Mariusz Szewczyk