Wizyta w PGE Energia Odnawialna S. A. w Bełchatowie

9.04.2015 19:45

logo

W dniu 9 kwietnia 2015 r. uczniowie ZSP nr 2 RCKUiP w Łowiczu, którzy uczestniczą w kursie Systemy energii odnawialnej w ramach projektu pn. „Wykorzystaj zielone światło dla logistyki i odnawialnych źródeł energii – kształć się zawodowo”  byli na wyjeździe edukacyjnym w PGE Energia Odnawialna w Bełchatowie.

Podczas wyjazdu uczniowie mogli zapoznać się z działalnością PGE Energia Odnawialna w obszarze związanym z energią wiatrową.

Zgodnie z aktualną strategią realizacja projektów z dziedziny energetyki wiatrowej będzie dominującym kierunkiem rozwoju Grupy. Segment ten charakteryzuje się największym potencjałem przyrostu mocy oraz – w powiązaniu z obowiązującymi regulacjami dotyczącymi wsparcia dla OZE – daje szansę na osiągnięcie wysokiej stopy zwrotu z poniesionych inwestycji.

W ramach wyjazdu uczniowi mogli z bliska obejrzeć i zapoznać się z zasadami działania turbin wiatrowych. Turbina wiatrowa składa się z kilku zasadniczych elementów:

• wieży umożliwiającej ulokowanie turbiny na znaczącej wysokości, gdzie podmuchy wiatru są dużo silniejsze;
  • ruchomej gondoli umożliwiającej ustawienie położenia turbiny zgodnie z kierunkiem wiejącego wiatru. Obrót o 360 stopni jest możliwy dzięki silnikowi i przekładni zainstalowanym na szczycie wieży. Gondola jest również elementem, w którym ulokowany jest generator oraz układy sterujące wszystkimi urządzeniami;
  • wirnika, dzięki któremu dokonuje się zamiana energii kinetycznej wiatru w energię mechaniczną. Zwykle są to trzy łopaty osadzone na osi (chociaż spotykane są konstrukcje z dwoma łopatami lub większą ilością łopat).

Uczniowie mieli również okazję odwiedzić Taras Widokowy na odkrywkę Kopalni Węgla Brunatnego - KWB Bełchatów w Kleszczowie

Z punktu widokowego mogli podziwiać niemal cały teren kopalni z koparkami nadkładowymi, węglowymi, zwałowarkami i dziesiątkami kilometrów przenośników taśmowych oraz tzw. Zwałowisko wewnętrzne.

Katarzyna Koper