Uczniowie z Blichu byli najlepsi wśród uczestników zawodów okręgowych OWiUR!
W piątek 17 kwietnia 2015 r. dwunastu naszych uczniów wzięło udział w eliminacjach okręgowych XXXIX edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych, których organizatorami byli: Komitet Główny OWIUR i Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Tego dnia w dziewięciu okręgach olimpijskich w Polsce odbyły się podobne zawody. Celem ich było wyłonienie najlepszych uczniów szkół technicznych, zainteresowanych kontynuacją kształcenia się na wybranym atrakcyjnym kierunku wyższej uczelni.
„Uczniowie, którzy są tutaj z nami to osoby przedsiębiorcze, zainteresowane rolnictwem, są w stanie zmienić na lepsze rzeczywistość” powiedział witając zgromadzonych prof. dr hab. Marek Szyndel, prorektor SGGW ds. współpracy międzynarodowej.
W okręgu warszawskim do eliminacji szkolnych przystąpiło 2343, a do eliminacji okręgowych 159 uczniów, którzy przyjechali z wielu dobrych techników z województwa mazowieckiego i łódzkiego. Już sam fakt uczestnictwa w tych zmaganiach świadczy o wysokim poziomie wiedzy i umiejętności technicznych. Młodzież rozwiązywała testy i zadania praktyczne w następujących blokach tematycznych: produkcja roślinna, produkcja zwierzęca, mechanizacja rolnictwa, ogrodnictwo, żywienie człowieka i gospodarstwo domowe, agrobiznes, leśnictwo, architektura krajobrazu. Ze szkoły na Blichu w zawodach okręgowych wzięli udział:
- z Technikum Mechanizacji Rolnictwa: Piotr Pietraszewski, Kacper Wilk, Mateusz Materek i Jakub Bogusz,
- z Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego: Justyna Malejka,
- z Technikum Agrobiznesu: Martyna Jaros, Sandra Miłowska, Magdalena Dratwa, Magdalena Koza, Sebastian Rosiak, Aleksandra Starzec i Barłomiej Szwarocki.
Po ogłoszeniu wyników okazało się, że uczniowie odnieśli wielki sukces. „To jest zdecydowanie wyjątkowe pierwsze miejsce!” – powiedział prof. dr hab. Andrzej Radecki gratulując młodzieży i ich opiekunom z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 RCKUiP im. Tadeusza Kościuszki w Łowiczu. Z żadnej innej szkoły nie było tylu wyróżnionych.
Najlepszy wynik spośród wszystkich uczestników zdobyła Justyna Malejka – 111 punktów na 120 możliwych w bloku „Żywienie człowieka i gospodarstwa domowego”, którą do Olimpiady przygotowała Pani mgr Iwona Bogusiewicz-Kuś. Bardzo duże osiągnięcia mają też: Kacper Wilk – 1 miejsce i Piotr Pietraszewski – 3 miejsce w bloku „Mechanizacja rolnictwa”, których opiekunem jest Pan mgr Mariusz Szewczyk. Zwycięzcami w bloku „Produkcja roślinna” zostali: Magdalena Koza, zajmując 2 miejsce i Bartłomiej Szwarocki – 3 miejsce, których przygotowała Panin mgr Anna Kowalska. Pod opieką Pani mgr Małgorzaty Kosiorek uczył się natomiast Mateusz Materek, który był najlepszy i zajął 1 miejsce w bloku „Produkcja zwierzęca”.
Ogólnopolski finał Olimpiady odbędzie się już wkrótce, pod koniec maja, na Uniwersytecie Warmińsko–Mazurskim w Olsztynie, do którego zakwalifikowali się zwycięzcy etapu okręgowego. Zdobędą tytuły laureatów i finalistów OWiUR i uzyskają wolny wstęp na studia dzienne wybranej państwowej uczelni – poinformował gratulując osiągnięć uczestnikom Olimpiady prof. dr hab. Bogdan Klepacki, prorektor SGGW ds. dydaktycznych. Duże znaczenie ma również fakt zwolnienia nagrodzonych uczniów klas czwartych z części pisemnej egzaminu zawodowego.
Blich to szkoła, w której nauczyciele potrafią dostrzec i rozwinąć różnorodne zdolności uczniów. W tych niełatwych czasach jest to bardzo cenna umiejętność, gdyż to „od wykształcenia młodych ludzi zależy przyszłość nas wszystkich”. Niestety coraz częściej spotykamy się z niezrozumieniem decydentów tej właściwie oczywistej życiowej prawdy. Profesorowie SGGW podczas rozmów z nauczycielami – opiekunami uczniów wspominali o coraz większych ograniczeniach budżetowych, jakie dotykają organizatorów wszystkich olimpiad zawodowych ze strony Ministerstwa Edukacji Narodowej. Gdyby nie pomoc finansowa udzielana przez Rady Rodziców z poszczególnych techników, nie byłoby możliwe przeprowadzenie tej Olimpiady. Czy to jest dobrze, aby najzdolniejsi i najbardziej ambitni uczniowie nie byli należycie wspierani przez państwo? Akurat na edukacji nie powinno się nadmiernie oszczędzać…gdyż to za dużo kosztuje.
Przygotowanie uczniów do olimpiady to przygotowanie ich do atrakcyjnej pracy w przyszłości. Menadżerowie muszą mieć profesjonalną wiedzę i umiejętności, aby kierować produkcją dobrej jakościowo żywności, bo przecież "Rolnictwo miało, ma i będzie miało przyszłość", trzeba tylko umieć zrobić na tym pieniądze.ZSRCKU Kościelec)
Blich kształci w zawodach przyszłości! We współczesnym świecie istnieje wielka potrzeba produkcji dobrej i zdrowej żywności, którą mogą zagwarantować profesjonalne gospodarstwa rolne osiągające jednocześnie duże dochody!
Gratulujemy NASZYM UCZNIOM OGROMNEGO SUKCESU!