„Blichowiacy" i łowickie jadło w Ministerstwie Gospodarki

27.05.2015 1:04

Zespół Pieśni i Tańca „Blichowiacy” działający przy ZSP Nr 2 RCKUiP w Łowiczu wraz z reprezentantami gastronomii, w dniu 22 maja 2015r. gościł w Warszawie w Ministerstwie Gospodarki. Odbył się tam finał plebiscytu, w którym Powiat Łowicki został uhonorowany tytułem „Europowiatu”. Organizatorem spotkania była Fundacja Gospodarcza „Europartner”.

„Blichowiacy” zaprezentowali swój program artystyczny, a potem podczas poczęstunku przygrywali „na łowicką nutę”.

Uczniowie przygotowali potrawy z kuchni łowickiej, w postaci chleba ze smalcem, ogórków kiszonych, ciasta drożdżowego i strucli owocowych. Stół udekorowany został elementami łowickimi pochodzącymi z dawnych czasów. Potrawy przygotowane przez szkołę cieszyły się ogromnym powodzeniem i nie brakowało pochwał dla sztuki kulinarnej, która jak zwykle spotkała się z uznaniem zebranych gości.

Należy nadmienić, że szkoła na Blichu słynie z pięknych występów Zespołu i smacznego jedzenia, przygotowywanego przez młodzież kierunków żywieniowych.

W spotkaniu brał udział między innymi wicepremier Janusz Piechociński i Starosta Powiatu Łowickiego Krzysztof Figat. Opiekę nad młodzieżą sprawowali: Edyta Kłak, Olga Kwapisz – Wojda i Jan Dutkiewicz.

Edyta Kłak i Olga Kwapisz-Wojda