Wycieczka na lotnisko w Łodzi

3.06.2015 0:17

29 maja 2015 r. klasa druga i trzecia Technikum Logistycznego uczestniczyły w wycieczce zorganizowanej przez p. Magdalenę Piechowską-Malińską i Agnieszkę Leśniewską na lotnisko w Łodzi. Podczas wycieczki zorganizowanej pod opieką przewodnika p. Małgorzaty Martyńskiej-Gluba uczniowie zostali zapoznani zasadami funkcjonowania lotniska. Port Lotniczy Łódź im. Władysława Reymonta znajduje się w samym centrum Polski niedaleko skrzyżowania autostrad A1 i A2. Zlokalizowany jest około 6 km od centrum Łodzi.

W promieniu 50 km od lotniska w miastach powyżej 10 tys. mieszkańców mieszka ok. 1,4 miliona ludzi. Port Lotniczy Łódź wyposażony jest w nowoczesny system ILS, czyli radiowy system nawigacyjny wspomagający lądowanie samolotu w warunkach ograniczonej widzialności i niskiego zachmurzenia. Nad bezpieczeństwem operacji i pasażerów czuwa Lotniskowa Straż Pożarna posiadająca 3 nowoczesne wozy ratowniczo-gaśnicze oraz wyszkoleni ratownicy medyczni.

Wszyscy uczniowie musieli przejść na lotnisku kontrolę bezpieczeństwa, która wzbudziła duże zainteresowanie. W trakcie oglądania lotniska uczniowie mieli okazję zobaczyć lądowanie i start samolotu. Odbyli także przejażdżkę lotniskowym autobusem.

Największe zainteresowanie wśród logistyków wzbudziło cargo, czyli przesyłki dostarczane do samolotów za pomocą samochodów ciężarowych. W tranzytowym ruchu przesyłek lotniczych port lotniczy w Łodzi odgrywa coraz większą rolę, a przesyłki lotnicze cargo z Łodzi obejmują obszar całej Polski i zaczynają też sięgać poza granice kraju.

Uczniowie poznali specyfikę pracy służb lotniskowych takich jak Lotniskowa Straż Pożarna, Służba Ochrony Lotniska czy Służba Celna. Spotkali się także z przedstawicielem służby celnej, który przedstawił krótką prelekcję o hazardzie i gatunkach zwierząt zagrożonych, których nie można przewozić. Uzyskali także informacje na temat pracy kontrolera ruchu lotniczego.

Wycieczka zakończyła się słodkim poczęstunkiem.

Magdalena Piechowska-Malińska, zdjęcia: Agnieszka Leśniewska