Rowerem na Blich!

22.09.2015 21:13

Od 2002 roku w Polsce 22 września obchodzony jest Europejski Dzień bez Samochodu – w  tym roku natomiast po raz pierwszy w naszej szkole.  Tego dnia nauczyciele i uczniowie przyjechali do szkoły na rowerach. Na trzeciej godzinie lekcyjnej odbyła się lekcja otwarta, na której uczniowie przedstawili wyniki przeprowadzonych przez siebie eksperymentów na temat emisji gazów spalinowych i efektu cieplarnianego. Klasa II TMRiAg badała skład spalin z samochodów benzynowych, następnie wyliczali ze wzorów, ile CO i CO2  emituje do atmosfery jeden samochód, zarówno z katalizatorem, jak i bez, jeżeli spala ok. 1000 l benzyny rocznie oraz ile tych gazów dostaje się do atmosfery z powiatu łowickiego, wiedząc, że jest w nim zarejestrowanych 49 411 aut.

Klasa II TIN badała, jak spaliny z samochodów napędzanych gazem, benzyną, olejem, dym papierosowy, dym z e-papierosa, dioksyny pochodzące ze spalenia plastiku, zbierane do słoików nagrzewały się w dzień na słońcu, a następnie stygły w piwnicy, która przypominała warunki w nocy. Najwyższe temperatury podczas wystawienia na słońce zmierzono w słoiku z CO2 (otrzymanym z połączenia sody oczyszczonej z wodą i octem), w nocy natomiast temperatura spadała najwolniej w tym właśnie słoiku. Zatrzymane ciepło w słoiku z dwutlenkiem węgla było odpowiednikiem ciepłą zatrzymywanego tuż przy powierzchni Ziemi w procesie efektu cieplarnianego. Prace uczniów wezmą udział w Konkursie „Mam klimat do nauki”.

Irena Chorążka