Z  wizytą w Belwederze i Sejmie

24.09.2015 19:09

 Dnia 23 września 2015 roku grupa młodzieży tj. klasa I TŻiUG oraz II TŻiUG wraz z opiekunami Olgą Kwapisz-Wojdą, Edytą Kłak, kierownikiem wycieczki Grzegorzem Chojnackim i pracownicą biura poselskiego Piotra Polaka – Dorotą Więckowską zwiedzała Belweder, Sejm i Senat oraz warszawskie Łazienki.

Część grupy wraz z przewodnikiem i opiekunami rozpoczęła zwiedzanie Belwederu, druga część grupy w tym czasie odbyła spacer po Łazienkach. Młodzież poznała rys historyczny tego obiektu, dowiedziała się wielu ciekawych faktów z życia Marszałka Józefa Piłsudskiego, podziwiała obrazy m.in. Wojciecha Kossaka, Jerzego Łukaszewskiego. Duże wrażenie wywarła na zwiedzających Sala Pompejańska, w której  niegdyś wystawiona była trumna z ciałem Józefa Piłsudskiego. Belweder jest miejscem, w którym przebywały wybitne postacie z całego świata. Warto przypomnieć, że miejsce to gościło Fryderyka Chopina, który koncertował dla księcia Konstantego i jego żony Joanny Grudzińskiej księżnej łowickiej. Znakomitymi gośćmi byli: Pablo Picasso, muzyk Paderewski, cesarz Japonii, Jan Paweł II czy królowa angielska Elżbieta II.

Po Sejmie i Senacie oprowadzał nas poseł Piotr Polak, który przybliżył nam historię i sposób działania polskiego Parlamentu. Młodzież mogła obejrzeć ekspozycję lasek marszałkowskich w tym również tą z okresu Sejmu Wielkiego. Uczniowie z zaciekawieniem oglądali tablicę pamiątkową ofiar z katastrofy smoleńskiej. Dowiedzieliśmy się, że zamieszczone na tablicy godło Polski pochodzi z salonetki nieżyjącego Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jest niemal nienaruszone. W trakcie pobytu w Sejmie zrobiliśmy wiele zdjęć oto niektóre z nich.

                                                                                            

Grzegorz Chojnacki