Takiego spotkania młodzież z Blichu jeszcze nie miała

21.10.2015 20:50

20.10.2015 r. siedmioro uczniów z ZSP nr 2 RCKUiP w Łowiczu  udało się do Kurii Diecezjalnej Łowickiej, aby uczestniczyć w audiencji u Biskupa Łowickiego – Andrzeja Franciszka Dziuby. Byli to: Emila Pacek, Magdalena Koza, Ewa Pietrzak, Klaudia Michalska, Tomasz Zając, Bartłomiej Rybus i Bartłomiej Szwarocki. Wraz z nimi udali się p. Maria Laska – dyrektor szkoły, p. Grzegorz Chojnacki – nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie i p. Piotr Sumiński - katecheta. 

Warto nadmienić, że w takim wydarzeniu młodzież z Blichu uczestniczyła po raz pierwszy. Do ordynariusza diecezji łowickiej udała się grupa uczniów, którym leżą na sercu sprawy wiary, ich własny rozwój, którzy szukają odpowiedzi na nurtujące ich dylematy. Młodzież miała pytania, które postanowiła zadać Pasterzowi Kościoła Łowickiego. Dotyczyły one życia, moralności grzechu, wiary, modlitwy, miłosierdzia, sfery seksualnej. Uczniowie ciekawi byli  zainteresowań, hobby oraz w jaki sposób spędza wolny czas Ksiądz Biskup. Spotkanie przebiegało w bardzo życzliwej atmosferze. Młodzież przekonała się, że rozmówca jest bardzo otwartym człowiekiem, któremu zależy na dobru młodych ludzi. Na koniec wszyscy obecni na audiencji otrzymali od Jego Ekscelencji upominki w postaci książek jego autorstwa.

Przebieg wizyty u Jego Ekscelencji najpełniej odda skrótowa relacja samych uczniów. W ich słowach tkwi esencja treści, które podczas audiencji były poruszane.

Klaudia Michalska relacjonuje audiencję u Biskupa Łowickiego słowami: „Spotkanie z księdzem biskupem było dla mnie całkowicie nowym i pouczającym doświadczeniem. Móc prowadzić swobodną rozmowę z tak niezwykle uduchowioną osobą to niesamowite uczucie, ponieważ mogliśmy go poznać od jego prywatnej strony. Poznaliśmy jego zainteresowania, hobby, ale również zagłębiliśmy się w problemy XXI w. Bardzo cenne były wskazówki na dalsze życie, których nam udzielił”.

Bartłomiej Szwarocki dodaje: „Audiencja u księdza biskupa Andrzeja Dziuby była dla mnie ciekawym doświadczeniem. Do tej pory nie miałem okazji, aby z nim porozmawiać. Poznałem go z zupełnie innej strony. Poza tym Jego Ekscelencja udzielił wyczerpującej odpowiedzi na nurtujące mnie pytania. Podpowiedział jakimi wartościami należy kierować się w życiu i opowiedział w skrócie o własnych obowiązkach i zainteresowaniach. Spotkanie było bardzo ciekawe i wartościowe. Jestem dużo bardziej bogatszy w wiedzę i nowe doświadczenie niż przed spotkaniem z ordynariuszem naszej diecezji”.

Tomek Zając na gorąco stwierdził: „W czasie spotkania Ksiądz Biskup odpowiedział mi na pytanie dotyczące imigrantów przybywających do Europy. W dalszej kolejności zaznaczył, że należy być miłosiernym względem bliźniego. Zaznaczył też, że należy troszczyć się o swoją wiarę oraz kulturę europejską, aby napływ nowej ludności nie mógł zmienić rzeczywistości, w której żyjemy. Europa zintegrowana jest od wielu wieków z wartościami chrześcijańskimi. Usłyszałem od księdza biskupa, że mamy prawo bronić się i walczyć z przejawami agresji wobec chrześcijan, a swoją postawą musimy ją odpierać. Musimy pamiętać o prześladowaniu chrześcijan, o tym, że są mordowani „w imię Boga” przez wyznawców innej religii. Słowa biskupa zrozumiałem tak, musimy bronić się przed islamizacją Europy oraz całej cywilizacji europejskiej”.

Emilia Pacek reasumuje: Jestem wdzięczna moim nauczycielom oraz samemu księdzu biskupowi, że mogłam uczestniczyć w tym spotkaniu. Ksiądz biskup dostrzega co raz mniejszy udział młodych ludzi w życiu Kościoła. Jest to już duży problem. Wiele razy dziękował za zadanie pytania dotyczącego słabego udziału młodzieży w budowaniu Kościoła, dawania świadectwa wiary. Według niego winne odwracaniu się młodzieży od Kościoła często są media. To one w znacznej mierze fałszują prawdziwy obraz duchowieństwa, wytykają błędy, a nie doceniają dobrej, charytatywnej działalności duchownych i samego Kościoła. Dalej mówił, że młodzież uważa telewizję, radio, internet za nieomylne, że przedstawiają tylko prawdziwe informacje. Zdarza się, że w wychowaniu religijnym dzieci zawiniają rodzice. Nie przykładają wagi do uczęszczania przez nie na niedzielne msze święte,  zaniedbują nawet codzienną modlitwę. Ksiądz biskup w ramach zachęcenia młodzieży do aktywnego działania we wspólnocie Kościoła zaproponował, aby poprawić sposób prowadzonych katechez szkolnych. Choć dodał, że  niewiele to może zmienić przy tak dużym i negatywnym wpływie mediów na młode pokolenie”.

Ewa Pietrzak i Magdalena Koza zgodnie stwierdziły, że dawno się tyle nie nauczyły w tak krótkim czasie. „To niebywałe, że można tyle się dowiedzieć o życiu, o wierze w zwykłej rozmowie. Warto było się spotkać z księdzem biskupem. Sama możliwość uczestniczenia w takim wydarzeniu znaczy dla nas bardzo dużo. Tym bardziej, że w audiencji uczestniczyliśmy tylko w siedmioro”.

Bartek Rybus audiencję u Księdza Biskupa podsumował następująco: „To było spotkanie, podczas którego mieliśmy okazję porozmawiać w taki sposób, w który nie rozmawia się z naszymi rówieśnikami. Zaimponowała mi wiedza naszego biskupa, jestem pod wrażeniem jego dorobku naukowego – dwa tysiące publikacji, kilkadziesiąt napisanych książek… Treści usłyszane tego dnia w kurii z całą pewnością przyniosą dobre owoce. Nie sposób wymienić je wszystkie. Uważam, że każdy z nas będzie długo pamiętał o tym wydarzeniu. Każdy z nas na pewno opowie o nim w swoich domach w klasach, w których się uczymy. To był dobry czas. Ufam, że sam ksiądz biskup również będzie nas miło wspominał”.

Grzegorza Chojnacki i Piotr Sumiński