RAMIĘ w RAMIĘ – wycieczka 1 i 2 klasy Technikum Informatycznego do Centrum Nauki Kopernik.

15.11.2015 16:28

12 listopada 2015 roku uczniowie klas 1 i 2 Technikum Informatycznego na Blichu brali udział w wycieczce szkolnej do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Główną atrakcją były warsztaty robotyczne pn: RAMIĘ w RAMIĘ, podczas których uczniowie klasy 2 TIN (która w tym roku rozpoczęła zajęcia z programowania) zapoznali się z budową i działaniem robotów przemysłowych, a także dowiedzieli się, jakie mają zastosowanie. Ich zadaniem było zaprogramowanie robota, który narysuje wyjście z labiryntu. Aby to zrobić, uczniowie poznali podstawowe komendy języka programowania robota firmy HITACHI oraz nauczyli się go obsługiwać. Musieli również wykazać się zdolnościami matematycznymi, zwłaszcza umiejętnością poruszania się po układzie współrzędnych, przeliczania jednostek, mierzenia odcinków oraz wyliczania odległości pomiędzy punktami. Rozwijali też ważne umiejętności współpracy i pracy w grupie. Podzieleni na zespoły uczyli się podejmowania wspólnych decyzji, opracowywania algorytmu działania robota i ustalania kolejności jego działań oraz tempa poruszania.

Klasa 1 uczestniczyła w zajęciach w planetarium, w którym mieli możliwość wirtualnego odwiedzenia dalekich planet pozasłonecznych, poszukiwania przejawów życia w kosmosie, spojrzenia na wszystko z kosmicznej perspektywy oraz zastanowienia się nad naszym miejscem we Wszechświecie. Na koniec wszyscy obejrzeli film pt: Ziemia, Księżyc, Słońce z którego dowiedzieli się dlaczego Słońce świeci, do czego możemy je wykorzystać, jak zmieniają się pory dnia i roku, itp.

Oprócz warsztatów i prezentacji, każdy z uczniów indywidualnie poznawał wystawy stałe Centrum Nauki Kopernik, m.in.: Wystawę LUSTRA, Wystawę ŚWIAT ŚWIATŁA, Wystawę ŚWIAT w RUCHU, TEATR WYSOKICH NAPIĘĆ, TEATR ROBOTYCZNY, Wystawę Re: GENERACJA oraz wiele innych.

Wyjazd zorganizowali wychowawcy klas 1 i 2 TIN – panie Marta Staszewska i Magdalena Drobnik-Pudłowska oraz nauczyciel przedmiotów zawodowych Krzysztof Błaszczyk.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i filmów z wycieczki.

Krzysztof Błaszczyk