O „Żołnierzach Wyklętych” na Blichu...

26.01.2016 23:09

Dnia 26 stycznia 2016 roku w naszej szkole odbył się etap szkolny konkursu „Żołnierze Wyklęci obudźcie Polskę!”, pod patronatem IPN w Łodzi. Organizatorami konkursu są: Poseł na Sejm RP Piotr Polak, Poseł na Sejm RP Robert Telus oraz Senator RP Przemysław Błaszczyk.

Do zmagań o trzy pierwsze miejsca gwarantujące udział w etapie regionalnym przystąpiło 9 uczniów, oto ich nazwiska: Marek Molenda, Karol Jagura, Piotr Siekiera, Krzysztof Sobierajski, Rafał Pietrzak, Adrian Ruta, Szymon Golis, Tomasz Kuciński i Michał Kołaczyński.

Uczniowie rozwiązywali test, w którym były pytania o tzw. „Wyklętych”, czyli żołnierzy AK i innych organizacji podziemia zbrojnego, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni, gdyż nie godzili się na zależność Polski od ZSRR. Ci do niedawna jeszcze bezimienni i wykluczeni ze społeczeństwa żołnierze są dziś bohaterami. Swoim życiem, niezłomnością a przede wszystkim patriotyzmem imponują młody ludziom, którzy poszukują wzorców i autorytetów do naśladowania. Uczniowie, w trakcie przygotowań do Konkursu pod opieką Grzegorza Chojnackiego nauczyciela historii i wiedzy o społeczeństwie, poznawali życiorysy, burzliwe i tragiczne losy takich postaci jak: „Inka”, „Grot”, „Zagończyk” czy legendarny „Łupaszka”. Wielu spośród wymienionych wyżej uczniów po raz pierwszy zetknęło się z informacją że 1 marca obchodzimy w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto to  wprowadziła ustawa sejmowa z 3 lutego 2011 roku. Chłopcy, uczestnicy konkursu podkreślali, że są dumni z postawy, jaką zaprezentowali bohaterowie antykomunistycznego podziemia. Wskazywali, że i dla nich takie wartości jak prawo do samostanowienia czy poszanowanie demokracji są ważne. Jednocześnie bardzo im imponowała niezłomność, a przy tym skromność i prosty, uczciwy kodeks honorowy, jakim kierowali się „Wyklęci” .

Konkurs zakończył się sukcesem Marka Molendy z klasy II TIN, kolejne miejsca zdobyli Michał Kołaczyński z klasy IV TAŻ i Karol Jagura z klasy I TAŻ. To właśnie ta trójka będzie reprezentowała szkołę w etapie regionalnym, który się odbędzie 29 lutego w Szkole Pijarskiej w Łowiczu.

Na koniec Dyrektor Szkoły Jerzy Zabost, Przewodnicząca Komisji Konkursowej Dorota Więckowska z biura Posła na Sejm Piotra Polaka, Anna Matusiak z biura Senatora RP Przemysława Błaszczyka oraz Grzegorz Pietrzak - społeczny asystent Posła RP Piotra Polaka i Grzegorz Chojnacki nauczyciel historii wręczyli nagrody zwycięzcom i okolicznościowe Dyplomy oraz drobne upominki dla wszystkich uczestników  konkursu. Zdjęcia z przebiegu rywalizacji i wręczenia nagród i Dyplomów prezentujemy poniżej.

Grzegorz Chojnacki